Zabawki edukacyjne – na co zwrócić uwagę?

Zabawki edukacyjne dla Twojej pociechy

Nie da się ukryć, że edukacja przez zabawę jest niezwykle skuteczna. Właśnie z tego powodu tak często wybiera się zabawki, które nauczą czegoś nasze pociechy. Jest to połączenie miłego spędzania czasu z czymś pożytecznym. Dlaczego zabawki edukacyjne są tak istotne? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Jakie zabawki edukacyjne dla małych dzieci i niemowląt? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dlaczego zabawki edukacyjne są tak istotne?

Część osób może się zastanawiać, dlaczego tak właściwie zabawki edukacyjne mają tak duże znaczenie. Okazuje się, że są one skonstruowane w taki sposób, aby oddziaływały na możliwie największą liczbę zmysłów dziecka. Jest to zatem sposób na dostarczenie silnych bodźców zewnętrznych. Ma to pozytywny wpływ na takie aspekty, jak chociażby rozwój manualny, koncentrację, zdolności motoryczny, rozwój fizyczny, spostrzegawczość. Małe dzieci na początku uczą się właśnie głównie przez zabawę. Właśnie z tego powodu powinniśmy umożliwić im największy rozwój już od najmłodszych lat.

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne?

Wbrew pozorom wybór zabawek edukacyjnych może okazać się nieco problematyczny. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że na rynku znaleźć można wiele różnych ciekawych przedmiotów za stosunkowo atrakcyjną cenę. Jednym z kluczowych aspektów, na który każdorazowo powinniśmy zwrócić uwagę, jest wiek. Cecha ta ma szczególnie duże znaczenie, kiedy decydujemy się na wybór produktów przeznaczonych dla niemowlaków. Okazuje się, że nawet różnica kilku miesięcy może odgrywać ważną rolę. Właśnie z tego powodu zaleca się trzymania wytycznych producenta. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że zabawki przeznaczone dla młodszych dzieci nie będą pełnić funkcji edukacyjnych, bowiem w zbyt małym stopniu będą stymulowały rozwój. Jeśli chodzi o zabawki dla starszych, będą zbyt one zbyt skomplikowane. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że maluchy będą się denerwować, bowiem nie będą w stanie czegoś dokonać. Nie bez znaczenia jest jakość wykonania. Niekiedy warto wybrać drewniane egzemplarze od plastikowych odpowiedników. Weźmy także pod uwagę preferencje dziecka.

Jakie zabawki edukacyjne dla małych dzieci i niemowląt?

Skoro wiemy już, na jakie aspekty warto zwracać uwagę podczas wyboru zabawek dla dzieci, warto nieco więcej dowiedzieć się na temat tego, które z nich okażą się strzałem w dziesiątkę w przypadku niemowląt i małych dzieci. Dla pociech mających mniej niż rok niemalże każda zabawka będzie edukacyjna- w końcu dziecko poznaje świat, a zabawki w tym pomagają. Warto w sposób szczególny zwracać uwagę na modele, które mają pozytywny wpływ na rozwój motoryki. W związku z powyższym świetnym wyborem mogą okazać się skrzynki interaktywne, a także inne produkty, w których konieczne jest dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Alternatywnym rozwiązaniem są książki- im szybciej pociecha będzie miała z nimi kontakt, tym lepiej