USG piersi w ciąży- jak wygląda i kiedy się je wykonuje?

USG piersi w ciąży, dlaczego warto?

Ciąża to szczególny stan, w którym kobieta powinna znajdować się pod czujną opieką lekarską. Nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nic nie wskazuje na możliwość wystąpienia żadnych problemów, istnieje wiele badań podstawowych, które należy w tym czasie wykonać. Organizm kobiety się zmienia i dokonuje się w nim swoista rewolucja. Nowo rozwijające się życie także wymaga monitorowania. U kobiet ciężarnych obserwowany jest przyrost masy, nie tylko w okolicach brzucha, ale rośnie im także biust. Co prawda, USG piersi w ciąży nie znajduje się na liście obligatoryjnych badań ciążowych. Warto je wykonać z własnej inicjatywy. Kiedy i dlaczego jest to wskazane?

Po co USG piersi w ciąży

Wykonanie badania ultrasonograficznego u ciężarnej uzasadnione jest profilaktyką raka sutka. Choroba nowotworowa bywa podstępna, często początkowo nie daje żadnych objawów, a pojawiają się one dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Dlatego też wczesne wykrywanie raka jest tak istotne, gdyż warunkuje efektywne leczenie. W trakcie ciąży, gdy piersi są nabrzmiałe, przygotowują się do procesów laktacyjnych i naturalnie zmieniają swoje rozmiary, bardzo trudno jest przeprowadzać miarodajne badanie palpacyjne. Nawet jeżeli kobieta przez lata wyrobiła sobie mądry nawyk samobadania piersi za pomocą dotyku, może nie wyczuć żadnych zmian poprzez nagromadzoną tkankę tłuszczową. Wątpliwości co do potencjalnych zmian chorobowych w piersiach pozwala rozwiać właśnie badanie USG.

Kiedy wykonać USG u ciężarnej

Ciąża nie podwyższa ryzyka zachorowania na raka sutka. Lecz z drugiej strony nie stanowi także skutecznej ochrony przed wystąpieniem choroby nowotworowej. Dlatego też lepiej nie zaniedbywać w tym czasie diagnostyki piersi. Ultrasonografia biustu zalecana jest u ciężarnych powyżej 35. roku życia. Najlepiej wykonać ją w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Kobiety przed ukończeniem 35. roku, pomimo tego, że są teoretycznie mniej narażone na wystąpienie raka piersi, również powinny dla pewności i własnego spokoju zdecydować się na dodatkowe badanie. Bezwzględnie cyklicznym badaniom powinny się poddawać te panie, w których rodzinie występowały choroby nowotworowe, ponieważ mogą być one obciążone genetycznie. Cyklicznemu badaniu powinny także poddać się kobiety, które zauważyły u siebie wyczuwalne guzki, i zgrubienia.

Na czym polega badanie

USG piersi w ciąży nie jest zbyt skomplikowane oraz nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjentki. Badanie trwa zazwyczaj do 15 minut. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej na plecach z rękami uniesionymi nad głową. Do badania wykorzystuje się profesjonalną głowicę pracującą na wysokiej częstotliwości. Na sondę lub bezpośrednio na ciało nakłada się żel do utrasonografii. Prześwietlane są powłoki skórne, a urządzenie dociera do głębokich warstw skóry. Badane obszary pokazywane są na stojącym obok monitorze, z którego lekarz dokonuje odczytu. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Warto zdecydować się na profilaktyczne USG biustu w ciąży, by nie stresować się niepotrzebnie i swobodnie czekać na upragnione maleństwo.