Położna środowiskowa – sprawdź czy jej potrzebujesz

Położna środowiskowa – jej rola

Pierwsze tygodnie życia malucha to dla rodziców wiele wyzwań. Pierwsze chwile spędzone razem są piękne, ale czasami również trudne. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości, a przecież każdy troskliwy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe i czuło się komfortowo. Jeśli w Twojej głowie także pojawiają się pytania, na które szukasz sprawdzonej wiedzy, ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka słów o roli położnej środowiskowej, która może pomóc w pierwszych tygodniach życia malucha.

Rola położnej środowiskowej

Każda mama, nawet ta doświadczona, boryka się czasami z wątpliwościami związanymi z prawidłową opieką nad dzieckiem. Często zdarza się również, że nowe obowiązki związane z opieką nad maluchem przytłaczają. Z pomocy położnej środowiskowej może skorzystać kobieta w każdym wieku. Także przed porodem warto się do niej zgłosić, aby otrzymać wsparcie i odpowedzi na nurtujące pytania. Rozmowa z położną środowiskową rozwieje wszelkie wątpliwości, da odpowiedź na to, jak wygląda poród oraz o czym warto pamiętać. Oto niektóre zadania położnej środowiskowej:

  • Edukacja związana ze zdrowym życiem kobiety.
  • Poradnictwo związane z tematyką przedporodową.
  • Poradnictwo związane z prawidłową opieką nad dzieckiem do 8 tygodni życia.
  • Edukacja związana z karmieniem piersią.

Doświadczona położna jest doskonałym wsparciem dla bardziej lub mniej doświadczonej mamy. Warto mieć przy sobie kogoś takiego, kto udzieli prostych i skutecznych porad związanych z opieką nad dzieckiem. W ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia można bezpłatnie zmienić położną 2 razy w roku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na odnalezienie odpowiedniej osoby, której kobieta może zaufać.

Pierwsza wizyta po porodzie

Pierwsza wizyta po porodzie jest bardzo ważna. Wówczas jej zadaniem jest zadbanie o mamę oraz dziecko. Na pierwszej wizycie położna tłumaczy jak prawidłowo opiekować się maluchem, na co uważać. Dowiesz się, jak dbać o higienę dziecka, otrzymasz odpowiedź na każde pytanie. Położna podczas pierwszej wizyty obejrzy również pępek dziecka oraz zważy je. Jak przewijać dziecko, jak karmić, ile maluch powinien spać, jak często myć dziecko i robić to prawidłowo? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania uzyskasz właśnie od położnej środowiskowej. Jest to najlepszy sposób na otrzymanie sprawdzonych informacji, dzięki którym opieka nad maluchem będzie nieco łatwiejsza, a Ty zyskasz pewność, że wiesz co robić w każdej sytuacji.

Wiele kobiet obawia się pierwszej wizyty położnej. Warto jednak pamiętać, że osoba ta ma pomóc mamie, a nie doszukiwać się nieprawidłowości. Rozmowa ze specjalistą może pomóc w wielu kwestiach związanych z prawidłową opieką nad dzieckiem. Pierwszą i kolejną wizytą nie należy się więc stresować. Lepiej poświęcić odrobinę czasu na stworzenie listy nurtujących pytań, które później można zadać położnej środowiskowej.

Wybór położnej środowiskowej

Ogromną zaletą podczas wybierania położnej jest brak rejonizacji. Kobieta może więc wybrać każdego specjalistę, który posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. O wyborze konkretnej położnej warto zdecydować jeszcze przed porodem. Należy wypełnić deklarację wyboru położnej, wzór takiego dokumentu znajduje się na oficjalnej stronie NFZ. Deklarację można złożyć formie papierowej lub elektronicznej. Dokument należy złożyć w miejscu pracy wybranej położnej środowiskowej