Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby

Ból kręgosłupa w ciąży – przyczyny

Ból kręgosłupa w trakcie ciąży, dotyczą wielu kobiet i niektóre z nich uważają go wręcz za normalny objaw, z którym nic nie można zrobić. Na szczęście nie mają one racji, ból nie musi towarzyszyć ciężarnym a żeby go uniknąć warto poznać najczęstsze przyczyny jego występowania oraz domowe sposoby na zapobieganie i leczenie dolegliwości.

Przyczyny

Ból kręgosłupa w okresie ciąży może pochodzić z wielu różnych źródeł. Jedną z nich, jest działanie na organizm kobiety ciężarnej relaksyny – hormonu odpowiedzialnego za rozluźnianie więzadeł miednicy, które ma ją przygotować do porodu. Niestety relaksyna działa na cały organizm, może więc wywołać nadmierne rozciągnięcie więzadeł kręgosłupa a tym samym prowadzić do jego niestabilności.

Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa jest zmieniająca się postawa, rosnący brzuch przenosi ciężar ciała w przód co powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Takie zmiany wpływają na zwiększenie napięcia niektórych grup mięśniowych co może wywołać pojawienie się, lub nasilenie dolegliwości bólowych zarówno w odcinku piersiowym jak i lędźwiowym kręgosłupa.

Ból pleców promieniujący do jednej z nóg może być wywołany przez nadmierne napięcie mięśnia gruszkowatego, przez który przechodzi nerw kulszowy.

Dolegliwości bólowe okolicy krzyżowej kręgosłupa mogą również wynikać z rozchodzenia się spojenia łonowego. Najczęściej wtedy towarzyszy im ból samego spojenia, nasilany przy wchodzeniu po schodach.

Inną przyczyną bólu pleców w ciąży może być wystąpienie zapalenia pęcherza, dróg moczowych lub kolka nerkowa, w tym przypadku dolegliwości będą silniejsze w trakcie oddawania moczu.

Wreszcie silny ból w okolicy kości krzyżowej, występujący pulsacyjnie może oznaczać rozpoczęcie się porodu.  Niektóre kobiety właśnie w ten sposób odczuwają skurcze porodowe.

Ćwiczenia

Ćwiczenia możesz wykonywać profilaktycznie, ale również zastosować je kiedy pojawią się u Ciebie dolegliwości bólowe.

Odcinek piersiowy

Usiądź wygodnie na krześle, załóż splecione dłonie za głowę. Oddychaj głęboko przez nos, na wdechu prostuj się a na wydechu zaokrąglaj plecy w kształt litery „C”. Wykonaj 10 powtórzeń

Odcinek lędźwiowy

Połóż się na plecach, podudzia połóż na dużej piłce gimnastycznej lub na kanapie, tak by między twoim tułowiem a biodrami był kąt prosty. Postaraj się oddychać w dół pleców. Jeśli wykorzystujesz piłkę, możesz przy użyciu nóg lekko przetaczać ją na boki, do momentu aż poczujesz rozluźnienie.

Pamiętaj, że wykonywane ćwiczeń nie powinno u Ciebie wywoływać żadnych dolegliwości bólowych.

Domowe sposoby na ból pleców

  • zadbaj o prawidłową postawę ciała,  gdy stoisz twoje pięty powinny być obciążone bardziej niż palce, miednica powinna być w ułożeniu neutralnym, nie obrócona do przodu, ani do tyłu,
  • regularnie wykonuj ćwiczenia dla kobiet w ciąży,
  • skorzystaj z basenu, woda odciąża plecy a spokojnie pływanie powinno rozluźnić Twoje mięśnie,
  • nie stój zbyt długo, aby nie przeciążać nadmiernie kręgosłupa
  • nie dźwigaj
  • możesz z pomocą piłeczki samodzielnie masować pośladki
  • do spania używaj poduszki dla ciężarnych w kształcie długiej litery „C” lub wałka

Jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas i nie przechodzi po zastosowaniu domowych sposobów, należy go zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Dobrym rozwiązaniem jest również udanie się z dolegliwościami do fizjoterapeuty pracującego z kobietami w ciąży.