Żywienie dziecka w okresie 0-36 miesięcy

Żywienie dziecka

 

Opieka nad dzieckiem wiąże się z koniecznością zapewnienia mu właściwej diety. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Wówczas kształtuje się bowiem metabolizm, a także dojrzewa układ pokarmowy, nerwowy i immunologiczny. Co zatem podawać dziecku, aby jego żywienie było odpowiednie? Sprawdź poniżej, jak nie popełniać błędów.

Karmienie piersią

Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, przez pierwsze pół roku życia dziecka powinno dążyć się do utrzymania karmienia piersią. Wbrew często wskazywanym opiniom, dziecka nie powinno przystawiać się do piersi w ściśle określonych ramach czasowych, a jedynie wówczas, kiedy się tego domaga. W trakcie pierwszych sześciu miesięcy życia mleko matki z całą pewnością zaspokoi potrzeby odżywcze oraz energetyczne dziecka, a także zapewni jego prawidłowy rozwój. Warto wskazać, że pokarm dostarczany przez matkę ma wiele pozytywnych aspektów – wpływa na budowanie odporności, zmniejsza ryzyko alergii, wad zgryzu czy wystąpienia u dziecka nadwagi lub otyłości. Ponadto znacznie łatwiej zaspokajane są emocjonalne potrzeby malucha, a także zmniejsza ryzyko zachorowania matki na raka jajnika czy raka sutka.

Niekiedy zdarza się jednak, że matka z różnych przyczyn nie może karmić piersią. O ile powodów tych nie da się wyeliminować, należy skonsultować się z lekarzem lub położną, którzy wesprą młodych rodziców w odpowiednim dobraniu mleka modyfikowanego, indywidualnie dostosowanego do potrzeb dziecka.

Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć po kilku miesiącach. Nowe produkty można wdrażać, kiedy zaobserwujemy, że dziecko przyjmuje siedzącą pozycję, interesuje się wspólnymi posiłkami czy wyciąga rączki do jedzenia. Zwykle oznaki te pojawiają się ok. 6 miesiąca życia, jednak każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego najważniejsza jest obserwacja malucha. Niemniej wskazuje się, iż rozszerzenie diety powinno nastąpić najwcześniej w 17. tygodniu życia oraz najpóźniej w 26. tygodniu.

Należy również pamiętać, że dieta powinna być rozszerzana stopniowo. Nie można zatem z dnia na dzień zastąpić wszystkich posiłków. Początkowo wystarczające będzie zastąpienie jednego karmienia piersią na posiłek bezmleczny. Dzięki temu dziecko łatwiej przyzwyczai się do nowej konsystencji pokarmu. Co więcej, rodzic powinien oferować nowe produkty, jednak to dziecko powinno decydować, czy w ogóle je zje, a jeżeli tak, to w jakiej ilości. Najlepiej rozpocząć od wdrażania warzyw. Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do ich smaku. Do przygotowania posiłków dla malucha nie powinno się używać cukru ani soli. Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia nie należy również podawać mu mleka krowiego jako głównego napoju (można zacząć wprowadzać je jednak jako dodatek lub w formie przetworów, np. jogurtów czy serów). Warto również wyrabiać w dzieciak nawyk picia wody z tradycyjnego kubka. Niektórych może zdziwić, że dziecku nie powinno się podawać soków owocowych, a jedynie owoce w postaci nieprzetworzonej. Jeżeli z kolei chodzi o mięso, to najlepsze dla malucha będą: indyk, kaczka, kurczak, gęś, królik oraz jagnięcina.

Dieta dziecka po ukończeniu 1. roku życia nadal różni się od diety osoby dorosłej. Należy zatem pamiętać, aby codzienny jadłospis był zróżnicowany – bogaty w warzywa, owoce, produkty mleczne, zbożowe, tłuszcze, ryby, jaja i mięso. Warto oprzeć dietę o 5 posiłków, w tym 3 główne oraz 1 lub 2 uzupełniające. W dalszym ciągu należy powstrzymać się od stosowania cukru oraz soli, a także podawać dziecku do picia wodę.