Kalendarz szczepień – najważniejsze informacje

Kalendarz szczepień

Odpowiednia dbałość o zdrowie dziecka to podstawowa kwestia i najważniejszy obowiązek rodzica. Niezwykle istotną rolę odgrywają oczywiście szczepienia, które chronią nasze potomstwo przez groźnymi, zakaźnymi chorobami. Warto wiedzieć, jakie szczepienia są obowiązkowe, a także znać te, które możemy wykonać według indywidualnych potrzeb.

Na co szczepimy dziecko?

Szczepienia dzieci rozpoczynają się już w 2. miesiącu życia i trwają do 19. roku życia. Oznacza to, że początkowo co kilka miesięcy, a później co kilka lat, dziecko musi udać się do lekarza na szczepienie. Informacje na temat wykonanych szczepień znajdziemy w książeczce zdrowia, dzięki czemu w każdej chwili możemy sprawdzić te dane. Obowiązkowe szczepienia są przeciwko:

  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – noworodek otrzymuje te szczepienie już w pierwszej dobie życia. Następną dawkę podaje się w 2. miesiącu życia i trzecią po 7. miesiącu,
  • Gruźlicy – szczepienie przeciwko gruźlicy wykonywane jest przed wypisaniem z oddziału noworodkowego
  • Błonicy, tężcowi, krztuścowi i Haemophilus influenzae typu B – szczepienia te wykonywane są jednocześnie i rozdzielone na kilka dawek. Po raz pierwszy dziecko otrzymuje szczepienie w 2. miesiącu życia. Później między 3 a 4. miesiącem, następnie między 5 a 6. miesiącem życia oraz między 16 a 18. miesiącem. Gdy dziecko osiągnie wiek 6 lat, wówczas podaje się przypominającą szczepionkę przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Ostatnie obowiązkowe szczepionki, które wykonuje się w wieku 14 i 19 lat również są szczepieniami przypominającymi przeciwko błonicy i tężcowi

Kalendarz szczepień – pozostałe szczepienia

  • Polio – dziecko jest szczepione przeciwko tej chorobie między 3 a 4. miesiącem życia, kolejną dawkę otrzymuje między 5 a 6. miesiącem, a ostatnią między 16 a 18. W wieku przedszkolnym, około 6. roku życia wykonuje się szczepienie przypominające,
  • Odrze, śwince i różyczce – tych chorób bardzo obawiają się nie tylko rodzice, ale również same dzieci, gdy miały okazję zobaczyć, jak ich rówieśnicy je przechodzą. Te szczepienia wykonywane są między 13 a 14. miesiącem życia, a dawkę przypominającą dziecko otrzyma w wieku 10 lat,
  • Pneumokokom – szczepienia wykonywane są w 3 dawkach – w 2 i 4. miesiącu życia, a następnie między 13 a 15. miesiącem,
  • Rotawirusom – dziecko otrzyma szczepionkę w 2 oraz 3. miesiącu życia oraz między 5 a 6. miesiącem.

Podsumowując, szczepień jest naprawdę wiele, jednak każde z nich zwiększa odporność dziecka na daną chorobę. Można się w tym wszystkim pogubić, jednakże właśnie po to mamy książeczkę zdrowia i warto ją co jakiś czas kontrolować.

Szczepienia nieobowiązkowe

Warto wiedzieć, że zarówno dzieci, jak i dorosłych można szczepić przeciwko innym schorzeniom niż te, które znajdują się na liście szczepień obowiązkowych. Co więcej, jeśli w jakikolwiek sposób kalendarz szczepień obowiązkowych zostanie zaburzony, wówczas lekarz prowadzący tworzy indywidualny kalendarz, który będzie dopasowany do potrzeb pacjenta.

Wiele osób decyduje się na szczepionkę przeciwko grypie, która nie jest nadmiernie ciężką chorobą. Jednakże potrafi być naprawdę uciążliwa, szczególnie dla dzieci. Lekarze zalecają również szczepienie dzieci przeciwko meningokokom oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, czy ospie wietrznej.

Szczepienia są niezwykle ważne, gdyż dzięki nim chronimy nie tylko siebie, ale również całe społeczeństwo. Należy również pamiętać, że nie wszystkie szczepionki całkowicie uodparniają organizm na daną chorobę. Mimo to znacząco łagodzą przebieg schorzenia oraz redukują możliwość wystąpienia powikłań.