Pielęgnacja skóry od pierwszych dni po narodzinach

Pielęgnacja skóry dziecka

Skóra niemowlaka i małego dziecka znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest zdecydowanie bardziej delikatna i podatna na odparzenia, alergie itp. Dlatego też tak ważne jest, aby od pierwszych dni życia naszego podopiecznego, dbać należycie o jego ciało. Jak zatem pielęgnować skórę niemowlaka/ małego dziecka? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym artykule.

Najważniejsze są odpowiednie kosmetyki

Małe dzieci i niemowlęta nie potrzebuje dużej ilości kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Nie musi być ich wiele, ale powinny odznaczać się wysoką jakością. Wystarczy zadbać o mydło, szampon oraz kosmetyk, który będzie służył pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej. Pozostałe kosmetyki nie są konieczne, choć w niektórych przypadkach mogą okazać się potrzebne. Przeczesując półki sklepowe, w celu znalezienia odpowiednich kosmetyków dla malucha, powinniśmy przede wszystkim kierować się ich składem. W drogeriach możemy trafić na naprawdę szeroki wybór rozmaitych preparatów dedykowanych dzieciom, jednak zawartość niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym sprawdźmy na etykiecie czy są to kosmetyki bezzapachowe oraz przeznaczone jedynie dla niemowląt/ małych dzieci. Pamiętajmy o tym, że skóra dziecka ma inne potrzeby i właściwości niż skóra osoby dorosłej. W związku z powyższym preparaty dla konkretnej grupy wiekowej będą różniły się składem.

Kiedy stosować dodatkowe kosmetyki?

W niektórych sytuacjach, użycie dodatkowych kosmetyków będzie wręcz konieczne. Pierwszą z nich jest tendencja skóry malucha do przesuszania. W takim wypadku, po kąpieli i osuszeniu ciała naszego podopiecznego, powinniśmy posmarować jego skórę środkiem zmiękczającym i nawilżającym. Najlepiej w tej roli sprawdzą się oliwka, emulsja, a także krem lub mleczko o nawilżającym działaniu. Kolejnym powodem, dla którego warto stosować dodatkowe kosmetyki, jest ochrona skóry niemowlaka/ małego dziecka przed szkodliwym działaniem promieni UV. W szczególności należy pamiętać o tym latem. Przed wyjściem z maluchem na spacer koniecznie trzeba posmarować go odpowiednim kremem z filtrem. W przypadku pory zimowej warto przed wyjściem na świeże powietrze nanieść na odkrytą skórę twarzy malucha krem chroniący przed mrozem.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?

Występowanie niektórych objawów na skórze malucha, powinno skłonić nas do udania się z nim do lekarza. Szczególnie jest to istotne w sytuacji, kiedy zauważymy na skórze naszego dziecka wybroczyny lub sińce. Kolejną z sytuacji, która powinna skłonić nas do niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem, jest pojawienie się na ciele malucha pęcherzy lub rozległych zmian ropnych. Ponadto, do lekarza powinniśmy się udać w sytuacji, gdy od dłuższego czasu na skórze naszego podopiecznego utrzymują się jakiekolwiek zmiany. Nie próbujmy samodzielnie sobie z nimi radzić. Lepiej zaufać wiedzy i doświadczeniu lekarza, który zaleci ewentualną konsultację z innym specjalistą lub przepisze naszemu maluchowi odpowiednie medykamenty, które pomogą zwalczyć skazę.