Powrót do formy po porodzie – jak zrobić to z głową?

Forma po porodzie

Dni, tygodnie, a nawet całe miesiące po urodzeniu dziecka mogą być wielkim wyzwaniem dla świeżo upieczonej mamy. Emocjonalny rollercoaster, niewyspanie i zmęczenie to efekt radzenia sobie z dodatkowymi obowiązkami. Dodatkowo, ciała wielu kobiet po porodzie nie wyglądają tak jak jeszcze 9 miesięcy temu, jednak powrót do dawnej formy może okazać się jedynie kwestią czasu i odpowiedniej pracy.

Kluczem do uzyskania przedporodowej sylwetki jest przyjęcie mądrego podejścia, jeśli chodzi o utratę wagi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wrócić do formy sprzed ciąży… lub lepszej!

Pozwól swojemu ciału dobrze się zregenerować

Poród i sama ciąża to duży wysiłek dla ciała, dlatego Twój organizm z pewnością będzie potrzebował nieco czasu na samonaprawę i powrót do normalnych procesów zanim będziesz mogła wrócić do swojej diety i rutyny fitness. Sama musisz ocenić ile czasu zajmie to w Twoim przypadku. Bądź cierpliwa i skup się przede wszystkim na Twoim zdrowiu.

Zażyj więcej ruchu

Kiedy już będziesz czuć się lepiej i dostaniesz zielone światło od Twojego lekarza, możesz pozwolić sobie na więcej aktywności, zacznij od krótkich spacerów. Większość mam, jest gotowa do regulowanych ćwiczeń po okresie co najmniej 1-1,5. miesiąca od ciąży. W przypadku cesarskiego cięcia jeszcze dłużej. Półgodzinne spacery co drugi dzień lub codzienne, to najlepsza opcja na początek.

Dopasuj dietę do karmienia piersią

Kobiety, które karmią piersią potrzebują około 500 dodatkowych kalorii dziennie, co z pewnością nie będzie pomocne w trakcie próby zgubienia dodatkowych kilogramów. Co w takim razie możesz zrobić? Upewnij się, że dodatkowa energia będzie pochodzić ze zdrowych i bogatych w składniki odżywcze produktów. Przede wszystkim unikaj „pustych kalorii” i zadbaj o odpowiedni bilans makroelementów.

Dużo odpoczywaj

Deficyt snu powoduje duże szkody w organizmie świeżo upieczonej mamy. Niestety jest to częsta konsekwencja opieki nad dzieckiem. Częściej niż zwykle pozwalaj sobie na drzemki, najlepiej wtedy kiedy Twoje dziecko śpi. Bez tego ciężko będzie uregulować metabolizm i zmniejszyć ochotę na wysokokaloryczne zachcianki.

Napraw swoją filozofię żywieniową

Będąc w ciąży mogło Ci się wydawać, że mogłaś zjeść dosłownie wszystko i nic się nie stanie. Niestety takie podejście do diety nie ma wytłumaczenia, gdy dziecko przyjdzie już na świat. Teraz nadszedł czas na ustalenie pewnych zasad żywieniowych, których należy przestrzegać. O czym musisz pamiętać?

 

  • Jedz częściej, ale mniej
  • Pamiętaj o roli śniadania
  • Zachowaj odpowiedni bilans swojej diety
  • Unikaj żywności wysokoprzetworzonej
  • Dodaj do swojej diety więcej błonnika
  • Oprzyj swoją dietę o świeże warzywa i owoce
  • Pamiętaj o zdrowych tłuszczach i źródłach białka

 

Wróć do regularnego trybu ćwiczeń

Jeśli ćwiczyłaś przez całą ciążę, powrót do dawnej intensywności będzie o wiele prostszy. Jeśli nie – nic straconego. Zawsze jest dobry moment, żeby zacząć. Oczywiście wtedy, gdy Twoje ciało jest na to gotowe. Przed rozpoczęciem programu treningowego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Praktykowanie bardziej wymagających ćwiczeń powinno odbywać się z odpowiednio dobraną intensywnością. Skup się na pracy nad elastycznością ciała oraz siłą. Ćwiczenia siłowe powinny być Twoją główną bronią w walce z nadmiarem kilogramów. Doskonale poprawiają metabolizm oraz gospodarkę hormonalną oraz przyczyniają się do zwiększenia energii spalanej w czasie spoczynku poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Co więcej, zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej będzie pomocne w Twojej nowej roli.