Jakie suplementy w ciąży warto spożywać?

Suplementacja w ciąży

Podczas ciąży istotna jest kwestia odpowiedniej suplementacji. Ma ona bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób rozwija się dziecko. Dodatkowo jest to okres, w którym organizm mamy poddawany jest ciężkiemu wysiłkowi, dlatego zapotrzebowanie kobiety na witaminy i składniki mineralne zwiększa się. Dlaczego suplementowanie kwasu foliowego ma tak duże znaczenie? Czy suplementacja witaminy D w ciąży jest ważna? Czy suplementowanie jodu w ciąży jest godne uwagi? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Dlaczego suplementowanie kwasu foliowego ma tak duże znaczenie?

Kwas foliowy to witamina B9 i B11, która ma duży wpływ na rozwój dziecka podczas okresu błogosławieństwa. Dlaczego? Otóż uczestniczy on w metabolizmie białek, kwasów nukleinowych i aminokwasów. Dodatkowo wpływa bezpośrednio na rozwój układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest także konieczny do tego, aby powstawały komórki dziecka. Pomimo tego, że kwas foliowy jest naturalnie dostarczany razem z jedzeniem (przykładowo z warzywami liściastymi, roślinami strączkowymi, orzechami, słonecznikiem, mięsem, jajami, zbożami i ziarnami), to jednak podczas ciąży konieczna jest dodatkowa podaż tej witaminy. Niedobór może prowadzić do niskiej masy ciała, rozwoju anemii, zaburzeń syntezy DNA, a w skrajnych przypadkach do poronienia.

Czy suplementacja witaminy D w ciąży jest ważna?

W Polsce niedobór witaminy D to bardzo powszechne zjawisko. Jest to szczególnie widoczne wśród kobiet w ciąży, które dla własnego bezpieczeństwa unikają słońca. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona bardzo ważna dla rozwoju dziecka i przebiegu ciąży. Witamina D ma pozytywny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową i na mineralizację kości. Jednocześnie odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu mięśniowego. Niestety niedobór tej witaminy może mieć negatywny wpływ na dziecko. Przykładowo powoduje to, że rozwój dziecka jest opóźniony, zwiększa się ryzyko cukrzycy ciążowej, może wystąpić krzywica lub astma u dziecka, jednocześnie płód wzrasta w sposób nieprawidłowy.

Czy suplementowanie jodu w ciąży jest godne uwagi?

Specjaliści twierdzą, że suplementacja jodu podczas okresu ciąży jest bardzo ważna. Dzieje się tak, bowiem w tym stanie zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jest on głównym składnikiem hormonów tarczycy- uczestniczy w dojrzewaniu układu nerwowego, pokarmowego. Jednocześnie odpowiada za to, aby gospodarka wodno-elektrolitowa była w odpowiednim stanie. Niedobór powoduje, że donoszenie ciąży staje się zagrożone lub utrudnione. Na podstawie badań wywnioskowano, że może to prowadzić do zwiększonego ryzyka poronienia lub przedwczesnych narodzin. Dodatkowo powoduje to zaburzenia okołoporodowe. Niedobór jodu przyczynia się do zaburzeń związanych z mineralizacją włókien nerwowych. Zaleca się, aby przyjmować jod w dawce od 150 do 200 mg podczas dnia.