Różyczka w ciąży – ostrzeżenie!

Różyczka u przyszłej mamy

Różyczka, tak jak i ospa, świnka czy odra, odbierana jest powszechnie jako choroba dziecięca. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że mogą na nią zachorować również osoby dorosłe. Narażone na różyczkę są także kobiety w ciąży, dla których jest ona niebezpieczna, gdyż grozi powikłaniami, a nawet utratą ciąży. Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tej choroby wirusowej, by właściwie przygotować się na ten szczególnie wyjątkowy czas planowanej ciąży oraz uniknąć ryzyka zachorowania i przeniesienia wirusa na dziecko.

Czym jest różyczka

Różyczka to zakaźna choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Uważana bywa za chorobę sezonową, gdyż wzrost zachorowań obserwowany jest w okresie zimowo-wiosennym. Zapadają na nią głównie młodsze dzieci. Od lat w Polsce szczepienie przeciw różyczce widnieje w kalendarzu szczepień (połączone ze szczepieniem przeciw odrze i śwince), jednak zaleca się ponowne szczepienie kobietom, które nigdy na różyczkę nie chorowały, a od terminu szczepienia minęło 15 lat, gdyż choroba ta zagraża niebezpiecznymi powikłaniami w ciąży.

Objawy różyczki

Najbardziej rozpoznawalnym i widocznym symptomem różyczki jest specyficzna, lekko zaróżowiona, drobna, grudkowata wysypka, która może pojawić się na twarzy i szyi, a po kilu dniach również na innych częściach ciała. Kolejnymi, choć rzadszymi, objawami są bóle gardła, głowy, podwyższona temperatura czy zapalenie spojówek. Można też wyczuć powiększenie węzłów chłonnych i zaobserwować zmniejszone łaknienie. U młodszych dzieci różyczka często przechodzi bezobjawowo lub ze skąpymi objawami. Im pacjent starszy – odczuwa silniejsze dolegliwości, a ryzyko powikłań wzrasta.

Różyczka w ciąży

Oprócz szczepień przypominających kobietom planującym ciążę proponuje się pakiety badań serologicznych dotyczących chorób zakaźnych. W tym różyczki Po pobraniu krwi określany jest poziom przeciwciał IgG i IgM. Ich wynik może wskazać stopień potencjalnego ryzyka dla kobiety, jeśli jest ono wysokie. Zaleca się wtedy unikanie miejsc, w których może dojść do zarażenia.

Jest to niezmiernie ważne, gdyż zarażenie wirusem różyczki w czasie ciąży. Szczególnie w pierwszym trymestrze, stanowi duże zagrożenie dla kobiety i płodu. Może ono spowodować poronienie lub obumarcie ciąży. Innymi konsekwencjami przechodzenia różyczki w ciąży mogą stać się wady wrodzone płodu – poważne uszkodzenia słuchu, wzroku czy nawet serca. Mówi się wtedy o różyczce wrodzonej. Niesie ona też inne ryzyko – niepełnosprawność intelektualną dziecka, zaburzenia rozwoju mowy, deformacje kostne czy uszkodzenia wątroby i śledziony.

Symptomy różyczki wrodzonej ujawniają się nie zawsze od razu po porodzie, czasem można je rozpoznać u dziecka dopiero po kilku latach. Jej wynikiem może być cukrzyca, nisko rosłość spowodowana niedoborem hormonu wzrostu lub zaburzenia zachowania.

Gdy różyczka pojawia się u kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży, jest już dużo mniej niebezpieczna, a ryzyko spada. Jednak dla większego komfortu i bezpieczeństwa warto przygotować się na okres ciąży poprzez badania serologiczne i ewentualne szczepienie.