Zgaga w ciąży – wszystko co należy wiedzieć

Kłopotliwa  zgaga w ciąży

Zgaga w ciąży jest dość częstą przypadłością, z którą mierzy się wiele przyszłych mam. Chociaż stosują leki, które zarekomendował lekarz i uciekają się do rozmaitych domowych sposobów, to często nic nie przynosi ulgi, a uporczywe palenie przełyku, zamiast znikać, przybiera na sile w kolejnych tygodniach ciąży. Skąd bierze się zgaga u ciężarnych kobiet i jak można jej zaradzić?

 Objawy zgagi w ciąży

Zgaga w ciąży objawia się nie tylko uporczywym pieczeniem w przełyku, choć najczęściej jest to główna dolegliwość. Ciężarne mogą odczuwać także nieprzyjemny posmak w ustach, odbijanie, a nawet bóle za mostkiem, które mogą wydawać się groźne, w rzeczywistości są jednak efektem nadprodukcji kwasu solnego w żołądku.

Przyczyny zgagi u ciężarnych

Zgaga w ciąży jest zjawiskiem bardzo powszechnym, szacuje się bowiem że dotyka prawie każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Chociaż najczęściej pojawia się w drugim trymestrze ciąży i może trwać aż do jej końca, zdarza się, że z tą nieprzyjemną dolegliwością przyszłe mamy zmagają się już od pierwszego trymestru ciąży. Do powstawania tych dolegliwości przyczynia się kilka czynników. Przede wszystkim, za występowanie zgagi podczas stanu błogosławionego odpowiedzialny jest ucisk, który macica wywiera na żołądek – dotyczy to zwłaszcza ostatniego trymestru, w którym macica i płód osiągają znaczne rozmiary.

Kolejną przyczyną palenia w przełyku są wahania hormonalne, a szczególnie wysoki poziom progesteronu, który odpowiada za podtrzymanie ciąży i jej prawidłowy rozwój. Hormon ten wywiera wpływ na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego – gdy jego poziom wzrasta, mięśnie żołądka rozluźniają się, a skutkiem tego jest właśnie cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Za bardzo często występującą przyczynę zgagi uważa się także błędy żywieniowe przyszłych mam – często jedzą znacznie więcej niż zazwyczaj i łączą produkty w sposób, w jaki dotychczas tego nie robiły, a to prowadzi do żołądkowych rewolucji.

 Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży?

Ciężarne, które doświadczają zgagi w ciąży, mają tak naprawdę ograniczone możliwości leczenia tej przypadłości. Leki, które mogłyby okazać się skuteczne, często są niewskazane u kobiet, które spodziewają się dziecka, a domowe sposoby przynoszą jedynie krótkotrwałą ulgę. Przede wszystkim należy pamiętać, że zabronione jest zażywanie jakichkolwiek leków bez zgody lekarza, a w przypadku wątpliwości dotyczących składników, dawkowania etc. zawsze należy się skonsultować z farmaceutą.

Dobrym rozwiązaniem w wypadku zgagi jest zakup preparatów na bazie mleczka aluminiowego, które występują w postaci syropów, kapsułek oraz tabletek do rozpuszczania. Jest ono bezpieczne dla mamy i malucha oraz dostępne bez recepty. Jeśli chodzi natomiast o domowe sposoby, warto wypróbować roztwór sody oczyszczonej (nie należy go jednak nadużywać, może bowiem wywołać biegunkę!) oraz surowe migdały – mają właściwości zobojętniające kwas solny. Dobrym wyborem, choć nie dla wszystkich, mogą okazać się zioła, takie jak imbir, mięta czy rumianek. Decyzja o zastosowaniu naparów ziołowych w walce ze zgagą powinna jednak zawsze być poprzedzona konsultacją lekarską. Jeśli wszelkie domowe sposoby zawodzą, warto rozważyć zmianę nawyków żywieniowych. Przyszła mama powinna unikać potraw ciężkostrawnych i tłustych oraz ograniczać wysoko przetworzone produkty. Istotne jest także, aby unikać przejadania się przed pójściem spać, a po zbyt obfitym posiłku wybrać mało intensywny wysiłek fizyczny, jak na przykład krótki spacer.