Cukrzyca ciążowa – przyczyny i objawy

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa może występować u nawet u kobiet, które dotychczas nie odnotowały u siebie wahań poziomu cukru we krwi. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ nieleczona może niekorzystnie wpłynąć na rozwijający się płód. Jakie objawy daje cukrzyca ciążowa, jak ją rozpoznać i leczyć?

U kogo występuje i jak objawia się cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa wynika z nietolerancji węglowodanów, co powoduje podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Występować może ona u kobiet, które nigdy wcześniej nie miały problemów z wahaniami cukru, lecz najbardziej narażone są na nią matki, które już kiedyś borykały się z podwyższonym cukrem we krwi w czasie ciąży. Czynnikami ryzyka są również wiek oraz występowanie cukrzycy u bliskich członków rodziny. Najczęstszą przyczyną cukrzycy ciążowej są zaburzenia gospodarki hormonalnej, lecz może za nią także odpowiadać nadwaga. Objawy cukrzycy ciążowej nie są charakterystyczne. Zaliczamy do nich na przykład napady głodu oraz często oddawanie moczu, które mogą również występować u kobiet zdrowych. Jeśli jednak dodatkowo pojawia się duże, trudne do zaspokojenia pragnienie oraz senność i zmęczenie, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Jak zdiagnozować cukrzycę ciążową?

Cukrzycę ciążową można zdiagnozować tylko i wyłącznie poprzez badanie, jakie nazywane jest potocznie krzywą cukrową. Wykonuje się je profilaktycznie u każdej kobiety, pomiędzy 24. a 28 tygodniem ciąży, bowiem to właśnie wtedy najczęściej rozwija się cukrzyca. Badanie polega na pobraniu od pacjentki krwi na czczo. Następnie wypija ono 75 g rozpuszczonej glukozy. W odstępie godziny, a następnie kolejnych dwóch godzin badanie wykonywane jest ponownie. Jeśli wynik badania jest wyższy niż 95 mg%, a następnie po dwóch godzinach wyższy niż 140 mg%, należy zgłosić się do poradni diabetologicznej. Glukozę we krwi warto skontrolować na czczo już w pierwszych tygodniach ciąży. Dodatkowo, jeśli cukier pojawi się w moczu, należy jak najszybciej dokonać oznaczenia poziomu cukru z krwi.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Cukrzycę w ciąży należy bezwzględnie leczyć, choć procedura ta polega raczej na zapobieganiu skokom poziomu cukru we krwi, niż na całkowitym wyleczeniu choroby. Przede wszystkim ciężarna musi kontrolować ilość spożywanego pokarmu – należy przyjmować niewielkie porcje żywności co 2-3 godziny. Dodatkowo kobieta musi bezwzględnie unikać słodyczy, soków, słodkich napojów czy jedzenia wysoko przetworzonego. Stosowanie odpowiedniej diety często okazuje się wystarczające, jeśli jednak poziom cukru we krwi nadal będzie wysoki, należy dodatkowo przyjmować insulinę. Kobieta musi jednak postępować zgodnie z zaleceniami diabetologa oraz dietetyka, gdyż każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Niedopuszczanie do wahań poziomu cukru we krwi spowoduje, że cukrzyca ciążowa nie będzie szkodliwa dla dziecka. Niemniej jednak po przyjściu noworodka na świat, należy zbadać poziom cukru w jego krwi i upewnić się, że nie jest on za niski. Kobieta zaś powinna udać się na badanie krzywej cukrowej około 6 tygodni po porodzie.