Formalności, o których należy pamiętać po urodzeniu dziecka

Formalności w USC po urodzeniu

Narodziny dziecka, szczególnie tego pierwszego w rodzinie są dla Rodziców niesamowitym przeżyciem. Jednak gdy już opadną pierwsze emocje, to należy wypełnić formalności prawne. Jakie są formalności po urodzeniu dziecka? 

Jakie dokumenty będą nam potrzebne do rejestracji dziecka?

Najpierw trzeba skierować się do urzędu, by zgłosić fakt urodzenia dziecka. Warto też wiedzieć, że akt urodzenia dziecka, jest wysyłany ze szpitala do urzędu miasta, w którym jest się zameldowanym. Co ważne musi się jechać do tego urzędu, gdzie jest się zameldowanym. To, że jest się z Krakowa, a rodziło się w Gdańsku, to trzeba pamiętać, by jechać do urzędu w Krakowie. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty. W urzędzie należy podać imię, jakie wybraliście dla dziecka oraz nazwisko dziecka. Wtedy automatycznie nadany również pesel  i można odebrać akt urodzenia dziecka. Warto też dodać, że jeśli jesteście małżeństwem, to tata dziecka może wszystkie te sprawy załatwić sam. Gdy jednak jest to nieformalny związek, to świeżo upieczona mama musi sama pójść do urzędu. W takim urzędzie należy też zameldować dziecko.

Co z przychodami, które przysługują po urodzeniu dziecka?

Świeżo upieczeni rodzice muszą także myśleć o pieniądzach, które im się należą po urodzeniu dziecka. Dzięki temu mogą kupić wyprawkę dla dziecka oraz inne niezbędne rzeczy. Pierwszą rzeczą, jaką dostają rodzice, jest tak zwane 500+. By otrzymać, to świadczenie należy złożyć wniosek. Co ważne można, to uczynić nie wychodząc z domu. Wystarczy wypełnić formularz online. Nie trzeba tutaj wpisywać żadnego kryterium dochodowego. Drugim świadczeniem pieniężnym, które się należy młodym rodzicom, jest becikowe. Jest to dane 1000 złotych jednorazowo. Jednak by otrzymać, to świadczenie trzeba wykazać swoje kryterium dochodowe. Warto też wcześniej sprawdzić ile wynosi takie becikowe w danej chwili, gdyż kwota może  się zmieniać. Warunkiem otrzymania becikowego jest odbycie pierwszej wizyty do 10 tygodnia ciąży. Lekarz musi tak napisać w karcie ciąży.

Co z urlopem macierzyńskim i tacierzyńskim?

Tak zwany urlop nie jest do końca urlopem. Jedynie tylko co, to można próbować wtedy odpocząć. Jednak w prawdziwym życiu jest, to całodobowa opieka nad maluszkiem i próba wrócenia do swoich możliwości fizycznych i psychicznych sprzed ciąży. Macierzyński urlop może być wypłacany w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to wypłata 100% na 6 miesięcy, a potem przez kolejne 6 miesięcy otrzymywać 60% wynagrodzenia, czy od początku dostawać 80% wynagrodzenia. Jest to kwestia do przemyślenia dla rodziców. Natomiast tacierzyński urlop funkcjonuje w zasadzie od niedawna. Tata może mieć 6 tygodni urlopu na dziecko. Ważne by miał swoją działalność lub umowę o pracę. Można też wtedy otrzymać 100% wypłaty ze średniej wypłaty z 12 poprzednich miesięcy pracy ojca dziecka. By ojciec dziecka mógł dostać taki urlop, to musi maksymalnie 7 dni przed planowanym porodem złożyć wszystkie dokumenty.

< By w spokoju cieszyć się pierwszymi tygodniami i miesiącami z życia dziecka dobrze jest wcześniej pozałatwiać wszelkie formalności. Wtedy oboje rodzice mogą cieszyć się z wychowania swojego dziecka.