Częste oddawanie moczu w ciąży: nie zawsze jest normą

Częste oddawanie moczu w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży może być zupełnie normalne. W późniejszym stadium rosnące dziecko zaczyna uciskać pęcherz moczowy. Częstokrotne oddawanie moczu zdarza się też w pierwszych tygodniach ciąży. Nie należy jednak tego zawsze brać za pewnik. W niektórych przypadkach lepiej skonsultować się z lekarzem. W jakich sytuacjach niekoniecznie jest to normą?

Przyczyny nadmiernego oddawania moczu

W trakcie ciąży w organizmie kobiety pojawia się większa ilość krwi. Z tego powodu nerki muszą wytwarzać większą ilość płynów, które gromadzą się również w pęcherzu. W takich sytuacjach częste oddawanie moczu to zupełnie naturalny proces. Przyczyną zwiększania objętości krwi są hormony, które buzują w pierwszych tygodniach ciąży. Dopóki oddawaniu moczu nie towarzyszy pieczenie cewki moczowej lub ból brzucha – nie ma się co martwić.

W trzecim trymestrze powód częstego oddawania moczu jest inny. Problemem jest stale rosnąca macica, która wywiera ucisk na narządy wewnętrzne oraz pęcherz. Cały proces nasila się jeszcze w końcowej fazie ciąży, kiedy macica pomniejsza się tuż przed porodem. Czasami nacisk jest tak mocny, że zdarza się nietrzymanie moczu. Wywołać go może zwykłe kichnięcie albo wstanie z łóżka. Należy się wtedy skonsultować z lekarzem. Oddawanie moczu można wtedy ograniczyć ćwicząc mięśnie Kegla. Ze specjalistą trzeba również porozmawiać, kiedy zbyt częsty nacisk na pęcherz zdarza się także po porodzie.

Na jakie dolegliwości zwracać uwagę?

Częste oddawanie moczu w trakcie ciąży nie zawsze jest normą. Należy uważać zwłaszcza w trakcie pieczenia i lekkich bólów. To częste objawy zakażenia układu moczowego, kiedy mocz zawiera krew i jest mętniejszy niż zwykle. Często kobiecie towarzyszy wtedy gorączka. Problemem jest wtedy silne parcie na pęcherz, gdzie jednocześnie wyciska się jedynie parę kropel. Powoduje to dyskomfort, gdzie ciężko o uczucie ulgi. Zakażenie układu moczowego najczęściej pojawia się w trakcie 6-24 tygodnia ciąży. Kobieta jest wtedy narażona na infekcje bakteryjne, dlatego musi zgłosić się do specjalisty. Ten najczęściej przepisuje antybiotyki.

Kobietom między 24 a 28 tygodniem ciąży zdarza się także cukrzyca ciążowa. Dotyczy to zaledwie niewielkiego procentu mam, ale należy uważać. Choroba mija po narodzinach i nie naraża zdrowia dziecka. Jest jednak przyczyną częstego oddawania moczu. Związane jest to ze zwiększoną ilością glukozy we krwi. Często występuje wtedy nadmierne pragnienie, uczucie zmęczenia oraz nudności. Częstomocz może być też powodem innych dolegliwości: nowotworu pęcherza moczowego, gruźlicy lub kolki nerkowej.

Jak sobie radzić z częstym oddawaniem moczu?

Kobieta może sobie radzić z częstomoczem na różne sposoby. Nie wolno wtedy ograniczać liczby wypijanej wody, gdzie minimum to 1,5 litra. Należy jednak uważać na moczopędną herbatę lub kawę. Lepiej nie pić dużych ilości wody przed snem. Należy też unikać słodkich napojów, które często odwadniają organizm. Jeśli kobieta już znajdzie się w toalecie to najlepiej, gdy oddaje cały mocz. Warto też regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla.