Ciąża w dobie koronawirusa – co warto wiedzieć?

Ciąża w dobie koronawirusa

W większości przypadków ciąża stanowi okres radosnego oczekiwania na upragnione maleństwo. Przygotowywanie pokoiku, kupowanie zabawek i nowych ubranek dla potomka pozwala ,,nastroić się” na jego przyjście na świat. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, ewentualny stres, związany z porodem, na ogół łagodzi wizja radości, jakiej doświadczy się, trzymając po raz pierwszy na rękach dziecko. W dobie koronawirusa sprawa wygląda nieco inaczej, toteż niepewna sytuacja na świecie, może powodować dodatkowy, niepotrzebny stres u przyszłej mamy. By nie zaprzątać sobie głowy nieprawdziwymi informacjami oraz uniknąć bezpodstawnej paniki, warto zapoznać się z rzetelną wiedzą na temat popularnej obecnie choroby.

Zapobieganie ponad wszystko

Chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia, dobrze (jeszcze bardziej niż dotychczas) przestrzegać zasad higieny. Pamiętanie o częstym myciu i dezynfekowaniu rąk, poprawnym noszeniu maseczki, unikaniu zatłoczonych miejsc, jak również witania się poprzez przytulenie czy całusa z przyjaciółmi bądź osobami, zamieszkującymi w innych lokalach, jest w stanie uchronić szczególnie ważne w okresie oczekiwania na niemowlę zdrowie. Profilaktyka wiele znaczy, jednak nie należy popadać w obsesję i za wszelką cenę czynić z domu miejsca utrzymanego w nieskazitelnej czystości, gdyż tego typu działania mogą źle wpłynąć na psychikę, o którą również winno się dbać. Warto wiedzieć, iż kobietom w ciąży, które doświadczyły zakażenia koronawirusem, objawy bólowe łagodzi się tak, jak innym, a zatem przy pomocy leków, zawierających paracetamol. W większości znanych przypadków przyszłe mamy przeszły infekcję dosyć łagodnie, zaś ich dzieci urodziły się zdrowe.

Ciąża w dobie koronawirusa – nie panikuj

Trzeba zaznaczyć, iż pomimo licznych, często sprzecznych ze sobą informacji ze stron internetowych o wątpliwej renomie, koronawirus stanowi naturalnie niebezpieczeństwo dla kobiet w ciąży (podobnie jak dla, chociażby seniorów czy osób przewlekle chorych), jednak nie jest przyczyną poronień, niskiej masy ciała noworodków ani wad wrodzonych. Jak wiadomo, z infekcją wiążą się niekiedy problemy z oddychaniem oraz wysoka gorączka, jednak nie dotyczą one wszystkich zakażonych. Wirusa nie da się uniknąć siłą woli, zatem jedynym (i najlepszym) co można zrobić, jest baczne obserwowanie swojego stanu, by w razie niepokojących objawów móc jak najszybciej zareagować, kontaktując się z lekarzem, który zadecyduje o podjęciu dalszych kroków. Jak dowodzą badania chińskich naukowców, dziecko w łonie matki nie może się zarazić koronawirusem przed urodzeniem.

Przygotowując się do porodu, dobrze zapoznać się z zasadami funkcjonowania szpitala, gdzie planuje się go odbyć. Należy mieć na uwadze, iż placówki położnicze, ze względu na bezpieczeństwo pacjentek, wprowadziły zakazy odwiedzin oraz porodów z osobami towarzyszącymi, co nie jest jednak równoznaczne z tym, iż matki pozostawiane są ,,same sobie”. Większość szpitali oferuje nie tylko opiekę zdrowotną na wysokim poziomie, ale również wsparcie psychiczne.