Zaparcia w ciąży – przyczyny i konsekwencje

Uciążliwe zaparcia w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, jednak ze względu na zachodzące w organizmie zmiany sprzyja określonym zaburzeniom fizjologicznym. Wśród nich wymienia się między innymi zaparcia, które występują nawet u 40% kobiet w ciąży. Związane z nimi dolegliwości nie tylko obniżają komfort codziennego funkcjonowania, ale bagatelizowane przez dłuższy czas mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zaparcia w ciąży – przyczyny

Zaparcia w ciąży, inaczej określane zatwardzeniem, to zaburzenie polegające na nieprawidłowym rytmie wypróżnień. Stolec oddawany jest rzadziej i towarzyszy mu bolesne parcie. Zaparcia w ciąży są powszechnie występującym zjawiskiem, które może wynikać z następujących przyczyn:

  • zmiany hormonalne (progesteron, który pełni ważną rolę w utrzymaniu ciąży, obniża jednocześnie napięcie mięśni gładkich, rozluźniając jelita i spowalniając perystaltykę),
  • zażywanie preparatów żelaza,
  • ograniczenie aktywności fizycznej,
  • większe zapotrzebowanie na płyny, przez co występuje nasilone wchłanianie wody z jelit i utwardzenie stolca,
  • ucisk powiększającej się macicy na jelita,
  • wzrost masy ciała,
  • źle zbilansowana dieta (niedobory błonnika, ciężkostrawne dania, duże przerwy między posiłkami),
  • brak odpowiedniej ilości wody,
  • niedoczynność tarczycy.

Czy zaparcia w ciąży są niebezpieczne?

Nieleczone, przedłużające się zaparcia mogą nie tylko obniżać komfort życia, ale przede wszystkim sprzyjać rozwojowi chorób proktologicznych. Dodatkowym zagrożeniem jest silny i stale większy nacisk macicy, jak i obniżanie mięśni dna miednicy. W związku z tym najczęstszą konsekwencją zaparć jest choroba hemoroidalna, która objawia się bolesnością i obrzmieniem guzków krwawniczych, które uszczelniają kanał odbytu. Objawem współtowarzyszącym może być świąd i pieczenie, a niektórych przypadkach może pojawiać się krew podczas wypróżnień. Kolejną konsekwencją nieleczonych zaparć może być zakrzepica żył okołoodbytowych, która stanowi popularne powikłanie nieleczonej choroby hemoroidalnej. W tej sytuacji zastój krążenia krwi w obszarze guzków krwawniczych wywołuje zakrzepy, które stają się przyczyną silnego bólu odbytu i krwawienia.

Innym efektem nieleczonych zaparć może być przerost fałd brzeżnych anodermy (fałdy okołoodbytnicze). W rzeczywistości to fałdy rozciągniętej skóry, które pozostają wokół odbytu po wchłonięciu zakrzepu. Przybierają formę niebolesnych, miękkich guzków, które znajdują się na brzegu odbytu. Różnią się między sobą wielkością. W przypadku intensywnego wysiłku mogą się zwiększać. Choć są bezbolesne, znacząco utrudniają utrzymanie higieny, przez co mogą powodować stany zapalne. Ostatnią chorobą może być niedrożność jelita i wrzody kałowe, które tworzą się w przypadku ciężkich, przewlekłych zaparć, kiedy w jelitach gromadzą się masy kałowe zmieniające się później w twarde guzki kałowe. W zaawansowanych stadiach mogą wywołać nawet niedrożność jelit. Natomiast wrzody kałowe są spowodowane przez ucisk kamieni kałowych na błonę śluzową jelit, wywołując jej martwicę.