Jak przygotować się do ciąży?

Przygotuj się z 4mama do ciąży

Wydawać by się mogło, że gdy dwoje ludzi zapragnie dziecka to nie ma nic prostszego – wystarczy odbyć stosunek w odpowiednim dniu cyklu i po około 9 miesiącach możemy przywitać na świecie nowego członka rodziny. Jednak, jeżeli chcemy podejść do tematu odpowiedzialnie, do ciąży należy się odpowiednio przygotować.

Odpowiedni styl życia

Już na kilka miesięcy przed planowanym rozpoczęciem starania się o dziecko trzeba wprowadzić odpowiedni styl życia. Ciąża jest obciążeniem dla organizmu matki, więc organizm ten powinien być odpowiednio przygotowany by podołać nowemu wyzwaniu.

  • Przede wszystkim należy zadbać o aktywność fizyczną. Mięśnie pełnią ważną rolę w podtrzymywaniu układu kostnego, który w ciąży będzie musiał udźwignąć dodatkowe kilogramy. Dobra forma (zarówno przed jak i w czasie ciąży) pozwoli zminimalizować ryzyko bólów kolan i pleców oraz ułatwi sam poród (tu szczególną rolę odgrywają przede wszystkim mięśnie dna miednicy). Nie bez znaczenia jest także utrzymanie (lub uzyskanie) prawidłowej masy ciała. Nadwaga oraz niedowaga zmniejszają szanse na poczęcie, a także istotnie wpływają na wzrost ryzyka powikłań w czasie ciąży.
  • Warto też z wyprzedzeniem zrezygnować z używek, które również wpływają na płodność oraz rozwój płodu.
  • Należy nadmienić, że zdrowy styl życia, opisany powyżej jest wskazany także dla mężczyzn planujących potomstwo. Aktywność fizyczna i rezygnacja z używek są czynnikami wpływającymi nie tylko na kobiecą owulację i zdolność do donoszenia ciąży bez powikłań, ale także na jakość męskiego nasienia.
  • Na 3 miesiące przed zajściem w ciąże kobieta powinna rozpocząć suplementację kwasu foliowego. Jego przyjmowanie przed jak i w czasie ciąży zmniejsza ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u niemowląt.
  • Kobieta powinna wykonać przegląd stomatologiczny i uzupełnić ewentualne ubytki. Stany zapalne zębów i dziąseł mogą zaszkodzić dziecku, w skrajnych sytuacjach doprowadzając nawet do poronienia.
  • Jeżeli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną musi zaprzestać jej stosowania, najlepiej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Wizyta u ginekologa

Koniecznie trzeba także udać się do ginekologa, który sprawdzi, czy nie ma czynników chorobowych, które wymagają leczenia przed rozpoczęciem starań o dziecko. Lekarz sprawdzi, czy nie cierpimy na infekcję lub chorobę weneryczną (w tym celu wykona odpowiednie posiewy) oraz skieruje nas na podstawowe badania laboratoryjne, w tym sprawdzające, czy jesteśmy odporni na choroby zakaźne niebezpieczne dla płodu (np. różyczkę, toksoplazmozę). Po zapoznaniu się z wynikami ginekolog może polecić szczepienie lub objęcie leczeniem – czasami także partnera kobiety.

Wizyta taka (jeżeli pacjentka nie uczęszczała do ginekologa regularnie) pozwoli też poznać lekarza i zdecydować o wyborze specjalisty prowadzącego ciążę.

Zaleca się by po roku nieudanych starań para ponownie skonsultowała się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania i zaproponuje odpowiedni sposób postępowania w przypadku wystąpienia jakichś zdrowotnych komplikacji. Podsumowując, kluczem do sukcesu jest zadbanie o zdrowie własne i partnera oraz o odpowiednie nastawienie. Zajście w ciąże trwa, w zależności od wieku przyszłych rodziców, nawet kilka miesięcy lub lat, więc nie należy się zniechęcać. Często wielokrotne niepowodzenia kończą się z chwilą wyjazdu na relaksujące wczasy lub zmianę otoczenia na mniej stresujące (np. rezygnacja z wymagającej pracy).