Jak dbać o siebie i dziecko w ciąży?

Dbaj o siebie i swoje nienarodzone dziecko

Ciąża to wyjątkowy stan, który wiąże się z bezustannymi zmianami. Zmienia się ciało, stosunek do ciała, ale przede wszystkim jest to okres wielkiego oczekiwania i przygotowań. Każda przyszła mama chce w tym pierwszym etapie zatroszczyć się o nawet najdrobniejszy szczegół, zapewniając maleństwu komfort tuż po przyjściu na świat. Tymczasem jednym z ważniejszych elementów jest przede wszystkim dieta mamy i dbałość o własny organizm w trakcie ciąży. Jak zatroszczyć się o siebie i w jaki sposób dostarczać organizmowi niezbędnych składników?

Czy sport to dobry pomysł?

Wiele kobiet w trosce o dziecko zaprzestaje uprawiania sportów w trakcie ciąży. Faktem jest, że ćwiczenia na siłowni w takim stanie nie jest wskazane, choć uważa się, że do trzeciego trymestru można śmiało ćwiczyć, aczkolwiek nie powinno wówczas decydować się na ćwiczenia zbyt obciążające. Nie jest jednak prawdą, że kobiety w ciąży powinny rezygnować z wszelkiej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Lekarze zalecają spacery, które nie tylko korzystnie wpłyną na układ kostny i oddechowy, ale będą również odpowiedzialne za wzmocnienie odporności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać się na zajęcia ruchowe, które są organizowane z myślą o kobietach w ciąży.

Na tego typu zajęciach dowiemy się, jak ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić i jednocześnie zapewnić ruch, który nawet paniom w ciąży jest niezbędny dla zdrowia. Lekarze zalecają również regularne wizyty na basenie. Pływanie uznawane jest za jeden z najzdrowszych sportów na świecie. Podczas pływania uruchamiane są wszystkie partie mięśniowe, poprawia się wydolność układu oddechowego i przy okazji mamy możliwość bezpiecznego spalania zbędnego tłuszczu.

Jak kobieta w ciąży powinna jeść?

Kobiety w ciąży powinny przede wszystkim zwracać uwagę na potrzeby organizmu. W tym wyjątkowym stanie organizm niejednokrotnie upomni się „o swoje” i być może nawet tymczasowo zmieni jadłospis na taki, który dostarcza mu potrzebnych składników. Bardzo ważnym jest, aby kobieta w ciąży poprzez jedzenie dostarczała sobie i dziecku niezbędnych do poprawnego funkcjonowania składników. Liczą się witaminy, minerały i składniki odżywcze, które będą miały wpływ na komfortowy przebieg ciąży. Warto w tym okresie nie rozstawać się ze źródłami żelaza. Jest ono jednym z ważniejszych elementów, których trzeba sobie zapewnić w odpowiedniej ilości. Warto zatem jeść mięso, choć doskonałym źródłem będzie również szpinak, produkty zbożowe oraz jajka. Przyszła mama powinna zadbać o to, by każdy posiłek był pełnowartościowy i żeby składał się ze świeżych składników.

Stanowczo odradza się spożywania posiłków o wysokim poziomie przetworzenia. Kobiety w ciąży powinny jednocześnie zrezygnować z dań na bazie surowych mięs i ryb. Tego rodzaju potrawy mogą być źródłem niechcianych pasożytów, a w najlepszych wypadku silnych zatruć. Ciąża to również okres, w którym trzeba wyeliminować z codzienności wszelkiego rodzaju używki. Nawet lampka wina do obiadu może zaszkodzić maleństwu. Warto w tym okresie zrezygnować również z napojów gazowanych.