Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić?

Strach przed porodem

Ciąża to cudowny stan, na który każda kobieta czeka z niecierpliwością. Należy też pamiętać, że ciąża może również wzbudzać różne emocje. Warto dodać, że może pojawić się także strach i obawy, które mogą towarzyszyć tuż przed porodem.

Strach przed porodem jak sobie z nim poradzić?

Strach przed porodem może towarzyszyć niektórym kobietom już nawet na początku ciąży, a u niektórych kobiet, może się on pojawić tuż przed porodem. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak można sobie poradzić z takim strachem, gdyż nie wpływa on dobrze ani na psychikę matki i dziecka, ani na zdrowie ogólne przyszłej mamy oraz dziecka. Należy też wiedzieć, że każdy lęk czy jest on wykazywany w mniejszym, czy też w większym stopniu, to musi być on jak najszybciej okiełznany.

Dzięki temu przyszła mama, będzie mogła w spokoju doczekać do terminu porodu. Dobrze jest także udać się do psychologa lub psychiatry, który pomoże uporać się z lękowymi sytuacjami, jeśli sami nie jesteśmy w stanie sobie z lękiem poradzić. Bardzo ważne jest też w tym okresie wsparcie partnera, który będzie pomagał w gorszych chwilach. Warto też dodać, że strach już przy samym porodzie, może mieć wpływ na czas porodu, co nie zawsze jest korzystne dla dziecka, jak i dla matki. Zaleca się, by w czasie ciąży czytać wszystkie sprawdzone poradniki, w których opisane jest, jak przebiega poród i czego można się spodziewać. Taka wiedza może bardzo dobrze uspokoić przyszłe mamy.

Dobrze jest opowiedzieć o swoich obawach położnej, która z doświadczenia pomoże kobiecie rozwiać wszelkie wątpliwości. Nie zaleca się natomiast oglądania drastycznych filmów, które mogą w przyszłej mamie tylko zwiększyć lęki. Warto by każda przyszła mama mogła oswoić się z porodem, jak i bólem, który może wystąpić w trakcie porodu jeszcze przed ustalonym terminem.

Czego kobiety w ciąży się najbardziej boją?

Jeśli jest to pierwszy poród, to przede wszystkim boją się całego jego przebiegu. Obawiają się także o zdrowie i życie swojego dziecka, które będą musiały urodzić. Lęk może pojawiać się także w trakcie najważniejszych badań, które kobieta robi w ciąży. By sprawdzić, czy wszystko z dzieckiem jest w porządku. Niektóre kobiety mogą natomiast panicznie bać się samej sytuacji porodowej, co może nazywać się także tokofobią i konieczne jest, by lekarz i położna wcześniej o tym wiedzieli. Dzięki temu mogą pomóc szybciej przyszłej mamie i jej dziecku w pozbyciu się tego strachu.

Warto dodać, że taki strach przed porodem może spotkać każdą kobietę obojętnie od tego, jakie stanowisko zajmuje w pracy i co robi w życiu prywatnym. Dlatego nigdy przyszła mama nie ma pewności, że nagle nie pojawi się taki strach. Zaleca się, by przyszłe mamy otaczały się ludźmi, którzy są dla nich przyjaźnie nastawieni. Dzięki czemu będą mieli w każdym oparcie, w razie, gdyby była taka potrzeba. Dobrze jest też nieco odpocząć fizycznie i zresetować się psychicznie. Jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest wyjechać ze swojego miejsca zamieszkania i pobyć chwilę w ciszy wśród natury.

 

Poznaj także nasze pozostałe porady

Melasma co to jest i jak ją leczyć? 

Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić? 

2 komentarze
2 Trackbacks:

[…] Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić?  […]

[…] Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić?  […]

Comments are closed.