Leczenie zębów w ciąży – czy jest bezpieczne i o czym warto pamiętać?

Leczenie zębów w ciąży

Wiele kobiet w trakcie ciąży obawia się wizyty u dentysty oraz tego, jak zastosowane leczenie wpłynie na ich nienarodzone dziecko. Jednak odkładanie konsultacji stomatologicznej w nieskończoność, może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Zatem, czy w trakcie ciąży powinno się leczyć zęby?

Leczenie zębów w ciąży — zaufaj profesjonaliście

Niezależnie od tego, co przeczytasz w sieci i jakie porady otrzymasz od najbliższych osób, pamiętaj, że tylko doświadczony dentysta będzie w stanie ocenić ryzyko podjęcia leczenia Twoich zębów, gdy jesteś w ciąży. Dlatego, jeśli w trakcie ciąży pojawi się niepokojący ból zęba lub problemy z dziąsłami od razu umów się na wizytę kontrolną. Podczas konsultacji stomatolog sprawdzi stan Twojego uzębienia i zaproponuje adekwatne i przede wszystkim bezpieczne dla Ciebie i dziecka leczenie.

Co ważne, większość dentystów przed wykonaniem zabiegu zapyta pacjentkę o to, czy jest w ciąży. Jeśli jednak takie pytanie nie padnie, możesz sama poinformować lekarza o swojej ciąży.

Kiedy najlepiej odwiedzić dentystę?

W trakcie ciąży warto odwiedzić dentystę przynajmniej dwa razy, choć można pokusić się także o częstsze wizyty, szczególnie gdy ciąża wiąże się z regularnymi mdłościami i wymiotami. Wówczas stomatolog dokładnie sprawdzi stan Twojego szkliwa i oceni, czy konieczne będzie specjalistyczne leczenie. Natomiast, jeśli chcesz usunąć ubytek lub wyleczyć zęba, to najlepszym na to momentem będzie drugi trymestr ciąży. Wynika to z faktu, że w pierwszym trymestrze ryzyko poronienia jest największe, a w trzecim trymestrze długotrwałe leczenie stomatologiczne w pozycji leżącej może być dla Ciebie bardzo męczące.

Jakie zabiegi stomatologiczne powinno się wykonywać w ciąży?

Wszelkie choroby i stany zapalne w jamie ustnej mogą niekorzystnie wpływać na ciąże i na Twoje zdrowie. Tym bardziej że niektóre schorzenia wiążą się z dużym bólem, przez co ich leczenia nie powinno się przekładać na później. Zatem, jakie zabiegi będą bezpieczne dla kobiet w ciąży? Przede wszystkim warto zdecydować się na leczenie próchnicy oraz innych chorób przyzębia. Nie bój się także, gdy lekarz zaproponuje Ci zatrucie zęba, jest to bowiem dobry sposób, aby zmniejszyć stan zapalny i towarzyszące mu dolegliwości bólowe.

Leczenie ubytków również nie powinno Cię zaniepokoić, ponieważ drobne ubytki stomatolog sprawnie wyleczy bez użycia znieczulenia. Jeśli jednak podanie znieczulenia będzie niezbędne, lepiej zdecyduj się na to w drugim trymestrze, gdyż wtedy ryzyko poronienia jest znacznie mniejsze. W pierwszym trymestrze ciąży lekarze odradzają kobietom także leczenie kanałowe, które wymaga zrobienia zdjęcia RTG oraz usuwanie zębów, ponieważ wiąże się ono z ryzykiem wystąpienia krwotoku.

Pamiętaj, że leczenie zębów w stanie błogosławionym jest często konieczne, by móc bezpiecznie kontynuować ciążę, dlatego nie należy z nim zwlekać. Ponadto jako kobieta ciężarna możesz liczyć na bezpłatną opiekę stomatologiczną w ramach NFZ, która dotyczy najbardziej podstawowych usług takich jak leczenie kanałowe, skaling, czy podanie znieczulenia.

 

Poznaj także nasze pozostałe porady

Melasma co to jest i jak ją leczyć? 

Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić?