Wyprawka dla niemowlaka – co powinna zawierać?

Wyprawka dla niemowlaka

Gdy na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, w życiu kobiety i jej partnera zaczyna się wspaniała przygoda. Dziewięć miesięcy ciąży to idealny czas na stworzenie wymarzonej wyprawki, która ułatwi młodym rodzicom i ich maleństwu pierwsze wspólne miesiące życia.

Jak urządzić kącik dla niemowlaka?

Organizując pokój dla dziecka lub kącik malucha we własnej sypialni, trzeba pomyśleć o kilku meblach. Potrzebne jest:

 • łóżeczko,
 • przewijak,
 • szafa lub komoda na dziecięce akcesoria.

Kobiety, które zamierzają karmić piersią, mogą pomyśleć także o wygodnym fotelu, który przyda im się podczas wieczornego lub nocnego karmienia niemowlaka.

Wyprawka dla niemowlaka i mamy – przydatne akcesoria

Na rynku znajduje się ogromny wybór akcesoriów dla dzieci. Które naprawdę przydają się w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka?

 1. Wanienka ze stelażem – pierwsze kąpiele maluszka mogą być stresujące, ale gdy młodzi rodzice nabierają wprawy, stają się przyjemnym wieczornym rytuałem, podczas którego można pogłębiać więź z maluchem. Wanienka ze stelażem lub krzesełko pod prysznic to dobry pomysł, dzięki któremu nie trzeba schylać się do wanienki ustawionej na podłodze lub w dużej wannie. Docenią to między innymi kobiety po cesarskim cięciu.
 2. Poduszki do karmienia – mamy, które chcą karmić piersią, mogą zainwestować w specjalne poduszki w kształcie rogala. Nie ma takiej konieczności, ale zdecydowanie ułatwiają one ułożenie malucha na kolanach.
 3. Chusta lub nosidełko – pierwsze miesiące życia dziecka nazywane bywają czwartym trymestrem. W tym czasie niemowlę bardzo potrzebuje bliskości matki. Kobiety które chcą być aktywne oraz mieć czas na domowe obowiązku na pewno docenią chusty, które można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Nosidełka muszą być ergonomiczne i najlepiej wprowadzać je, gdy dziecko uczy się już samodzielnie siadać.
 4. Szumiące maskotki – w ostatnich latach pojawia się coraz więcej maskotek wydających kojące dźwięki, jak bicie serca lub tak zwany biały szum. Są one przeznaczone już od pierwszych chwil życia dziecka i mają za zadanie uspokajać maluszki. Taka zabawka prawdopodobnie nie sprawdza się u wszystkich dzieci, ale może być bardzo przydatna.
 5. Laktator – ważnym elementem wyprawki jest laktator. Kobiety, które planują karmić piersią, powinny zaopatrzyć się w niego jeszcze przed porodem. Stosowanie laktatora w pierwszych dniach po porodzie, może budzić laktację, co ma szczególne znaczenie np. u kobiet po cesarskim cięciu. Laktator przydaje się także do ściągania pokarmu w czasie jego nawału lub po zastosowaniu u mamy karmiącej niektórych leków. Zdarza się bowiem, że np. po znieczuleniu u dentysty trzeba ściągnąć pokarm i wylać go, by dziecko nie spożyło pozostałości po lekach.

Idealna wyprawka niemowlaka – ciuszki i inne tekstylia dla dzieci

Zanim na świecie pojawi się dziecko, trzeba zgromadzić także odpowiednie:

 • ręczniczki,
 • śpiworki,
 • pościele,
 • otulacze oraz ciuszki.

Na pierwsze wspólne tygodnie warto kupić po kilka sztuk:

 • bodziaków z krótkim i długim rękawem,
 • śpioszków,
 • półśpiochów,
 • pajacyków,
 • kaftaników oraz skarpetek.

Do wyprawki potrzebny jest także np. ciepły kombinezon, jeżeli maluch urodził się w chłodne miesiące oraz odpowiednie do pory roku czapeczki lub kapelusiki.

Tworząc wyprawkę, przyszła mama powinna skupić się na komforcie swoim i dziecka. Warto zatem wybierać rzeczy, które podobają się jej wizualnie oraz wykonane są z dobrych i bezpiecznych materiałów.