Ciąża i odżywianie

Ciąża i odżywianie

Odżywianie kobiety w ciąży nie niesie w sobie żadnej tajemnicy i z pewnością nie kreuje jej dodatkowych problemów. Współczesna medycyna już dawno rozprawiła się z mitem o jedzeniu za dwoje. To, co można powiedzieć, z całą pewnością o odżywianiu się w tym okresie sprowadza się do rozsądku i korzystaniu z ustalonych reguł.

Zdrowa dieta oparta o Piramidę Zdrowego  Żywienia

Zasady odżywiania się człowieka zostały zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Najlepiej obrazuje je Piramida Zdrowego Żywienia, która pokazuje obiektywne zasady odżywiania. Nie różnicuje ona wieku, płci i obecności ciąży. Każdy z nas powinien odżywiać się w podobny sposób, przestrzegając proporcjonalnych części poszczególnych składników w swojej diecie. Produkty umieszczone w Piramidzie, spożywane we właściwych ilościach, zapewniają każdemu z nas pokrycie zapotrzebowania organizmu na wszelkie niezbędne składniki pożywienia. Dotyczy to również kobiety w ciąży. Jej codzienne odżywianie powinno opierać się na żywności pochodzenia roślinnego oraz na warzywach i owocach. Udział w diecie składników pochodzenia zwierzęcego jest równie istotny, ale wymaga się go znacznie mniej niż żywności roślinnej.

Ciąża i odżywianie

W trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie, nawet do 100% na witaminy oraz składniki mineralne, niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Ciężarna kobieta powinna zwiększyć ilość produktów bogatych w witaminę C, karotenoidy i foliany. Dlatego, szczególnie w II i III trymestrze, powinna zjadać każdego dnia ok. 500 g warzyw i 400g owoców. Owoce i warzywa powinny jednak być urozmaicone, tak by skład tej części diety był zróżnicowany.

Spożywając warzywa i owoce, nie wolno zapominać o ich starannym myciu i sprawdzaniu pochodzenia. Najlepiej, by były to warzywa i owoce sezonowe, takie, które nie musiały przejechać wielu tysięcy kilometrów. Warto również zadbać, by pochodziły one z upraw niestosujących pestycydów.

Używki w ciąży 

Zdecydowanie kobieta w ciąży powinna unikać wszelkich używek, papierosy, palone czynnie i biernie całkowicie należy wykluczyć, i to od pierwszego dnia ciąży. Podobnie należy postąpić z alkoholem oraz napojami energetycznymi. Dozwolone jest picie kawy i herbaty, jednak w umiarkowanych ilościach. Zarówno kofeina jak i teina w dużych ilościach będą skutkowały dyskomfortem i to zarówno u przyszłej mamy jak i dziecka.

W ciąży u lekarza

Ciężarna kobieta musi dbać o swoje zdrowie przez cały okres ciąży. Regularne wizyty u lekarza i okresowe badania zapewnią jej spokój i poczucie bezpieczeństwa. W tym okresie szczególnie należy dbać o zęby, które mogą ulegać odwapnieniu. Warto być pod opieką stomatologa i regularnie kontrolować stan uzębienia. W trakcie ciąży należy też pamiętać, że niektóre badania lekarskie są niebezpieczne dla płodu, np. RTG, tomograf etc. Zwykle w gabinetach, gdzie je się przeprowadza, można znaleźć komunikat skierowany do kobiet w ciąży, by informowały o tym przed badaniem. Jeżeli tego rodzaju badanie jest absolutnie niezbędne, technicy zastosują szczególne środki ostrożności.