Niemowlak i zwierzęta domowe, jak to połączyć?

Niemowlak i zwierzęta domowe

Masz w domu kochanego psa lub uroczego kota, a test ciążowy pokazał dwie kreski? Wiele przyszłych mam, które posiadają psy lub koty, słyszy rady mówiące, że powinny znaleźć swoim pupilom nowy dom. Zwierzęta  często postrzegane są jako źródło chorób, zbędny obowiązek lub zagrożenie dla niemowlaka. Takie stwierdzenia budzą jednak wewnętrzny sprzeciw opiekunów zwierząt! Czy zwierzęta domowe i niemowlak to dobre połączenie? Dlaczego niemowlak i zwierzęta domowe to dobry pomysł?

Jak przygotować psa na pojawienie się niemowlaka?

Cały okres ciąży warto spożytkować na przygotowanie czworonoga na nadchodzące zmiany! Jeżeli do tej pory to głównie przyszła mama wyprowadzała i bawiła się z psem, warto w opiekę nad pupilem bardziej zaangażować partnera. Możesz także rozważyć skorzystanie z usług petsittera, czyli profesjonalnego opiekuna dla zwierząt. Zapozna się on z psem już w trakcie ciąży, a następnie będzie się nim opiekował podczas Twojego pobytu na porodówce oraz wyprowadzał go w pierwszych miesiącach po porodzie.
Ważnym elementem przygotowań jest także stworzenie psu bezpiecznego miejsca, w którym będzie mógł wypoczywać. Jeżeli po porodzie nie będzie mógł wchodzić do niektórych pomieszczeń, jak sypialnia lub pokój dziecinny, zacznijmy wprowadzać te ograniczenia wcześniej.

Jak zapoznać psa lub kota z dzieckiem?

Kiedy dziecko pojawi się już na świecie, można przynieść do domu śpioszek lub kocyk z zapachem maleństwa. Kiedy zwierzę będzie je obwąchiwać, można podać mu smakołyk, by pozytywnie skojarzył odczuwaną woń!
Wracając do domu z maluszkiem, warto mieć opracowany plan zapoznania psa z niemowlakiem. Jeżeli jest taka możliwość, dziecko powinien wnieść do domu partner, który przez ostatnie kilka dni przebywał razem z psem. Pupil będzie spragniony kontaktu z opiekunką, za którą tęsknił! Dobrym pomysłem jest zatem poświęcenie mu kilku chwil, by nacieszył się pieszczotami i trochę się uspokoił. Jedną z opcji jest także wcześniejsze zabranie go na długi spacer, który trochę go zmęczy i zmniejszy poziom jego energii podczas pierwszych chwil dziecka w domu.
Kontakty pies-dziecko zaczną się od obwąchiwania malucha przez czworonoga. Na początek może to robić przez kraty lub siatkę łóżeczka. Później możesz wyjąć dziecko i pozwolić zwierzęciu na kontakt z nim w Twoich ramionach.

Niemowlak i zwierzęta domowe

Pewnym wyzwaniem mogą być pierwsze wspólne spacery, dlatego jeszcze w trakcie ciąży należy nauczyć psa chodzenia przy nodze, spacerowania na luźnej smyczy, przychodzenia na zawołanie i innych przydatnych w takiej sytuacji komend. Jeżeli nie jesteś pewna, czy robisz to właściwie, skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Wpływ zwierząt na rozwój dziecka

Zastanawiasz się, czy pies lub kot i niemowlę w domu to dobry pomysł? Dane naukowe mówią, że dzieci wychowujące się w towarzystwie zwierząt domowych lub gospodarskich cechują się większą pewnością siebie, mają lepszą samoakceptację oraz wcześniej wyrabiają w sobie poczucie obowiązku. Uczą się także dbać o inne istoty żywe i doceniać naturę.

Koty, a toksoplazmoza

Wiele ciężarnych obawia się toksoplazmozy. I słusznie! Jest to choroba pasożytnicza, która wpływa na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. Jej źródłem mogą być koty. Nie ma jednak podstaw do pozbywania się swojego pupila! Nosiciele toksoplazmozy wydalają jaja pasożyta czasowo, a większe zagrożenie stanowią nieumyte warzywa lub niedogotowane mięso. W trakcie ciąży kobieta powinna jednak unikać sprzątania kociej kuwety!
Zwierzę domowe i niemowlę? To da się pogodzić, a pozytywny wpływ psów i kotów na dzieci jest bardzo cenny!