Czy aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana?

Aktywność fizyczna w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan. Niezwykła radość często przeplata się z obawami o zdrowie maluszka. Wiele codziennych czynności musi ulec w tym czasie zmianom czy lekkim modyfikacjom. Zdrowa dieta, odpoczynek, unikanie stresu. A co z aktywnością fizyczną? Jakie formy sportu czy ruchu są idealne dla przyszłej mamy i czy na pewno jest to bezpieczne?

Czy aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana?

Generalnie mówiąc krótko, to tak. Aktywność fizyczna, w okresie ciąży jest jak najbardziej wskazana, jednak nie może ona być zbyt obciążająca, a ciężarna kobieta nie powinna wykonywać niektórych męczących treningów, ani takich ćwiczeń czy dyscyplin sportowych, które niosłyby za sobą zwiększone ryzyko kontuzji lub wymagały użycia ogromnej ilości siły. Ważne jest także to, czy ciąża przebiega prawidłowo, dlatego każda kobieta powinna konsultować się ze swoim lekarzem, zanim rozpocznie treningi. Jest to niezbędny warunek do tego, aby mieć pewność, że wybrane ćwiczenia nie zaszkodzą dziecku ani mamie, a nawet poprawią ich kondycję i zwiększą szansę na prawidłowy rozwój ciąży i szczęśliwe zakończenie.

Jaką aktywność fizyczną wybrać w ciąży?

Dla przyszłych mam dedykowane są różnego rodzaju zajęcia sportowe. W większej grupie i pod okiem specjalisty można swobodnie i bezpiecznie wykonywać treningi. Jakie?

*Joga dla ciężarnych. i pilates. Joga jest świetnym rozwiązaniem dla każdej przyszłej mamy. Spokojny, relaksujący trening pozwala nie tylko rozluźnić mięśnie, ale także nauczyć się pracować z oddechem, co może być nieocenioną pomocą nawet przy porodzie. Dodatkowo sama forma treningu jogi wprowadza organizm w stan wyciszenia, pomaga rozluźnić spięte mięśnie i odpocząć. Może być ona bardzo pomocna, jeżeli przyszła mama cierpi na bóle pleców, czy innych części ciała. Pilates także będzie dobrym wyborem, jeżeli kobieta w ciąży decyduje się na jakieś zajęcia sportowe. Podobnie, jak joga pomoże wzmocnić mięśnie i utrzymać ich prawidłowe napięcie, co może także zapobiec np. problemom z nietrzymaniem moczu.

*Ćwiczenia mięśni dna miednicy. To idealne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Jak wiadomo poród jest dla mięśni dna miednicy niezwykle obciążający. Warto już podczas ciąży zadbać o ich kondycję i wybrać zestawy ćwiczeń, które właśnie im pomogą. Dodatkowo takie treningi nie są ciężkie ani bardzo męczące i idealnie sprawdzą się właśnie w okresie ciąży.

*Spacery w ciąży. To chyba najprostrza forma treningu i to dla każdego. Spacery w ciąży są idealnym pomysłem. Organizm dobrze zareaguje na niewielką dawkę ruchu, w postaci codziennego spacerowania. Spacery pozwolą też dotlenić organizm oraz pomogą zabobiegać np. żylakom kończyn dolnych.  Będą one idealne dla każdej ciężarnej, ponieważ można dostosować ich długość oraz intensywność do swoich własnych możliwości i potrzeb.

Ruch w ciąży jest jak najbardziej wskazany jeżeli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań. Dotleniony i zdrowy organim przyszłej mamy, to zdrowe i szczęśliwie rozwijające się maleństwo, a to jest przecież najważniejsze!