Depresja poporodowa – na czym polega? Jak rozpoznać, jak leczyć?

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa to psychiczna i fizyczna reakcja kobiety, która pojawić się może po narodzeniu dziecka. Poród powinien być jedną z najciekawszych chwil w życiu, ale coraz więcej kobiet po porodzie cierpi na depresje. Dotyka ona już bowiem co ósmą matkę. Jakie są jednak objawy tej choroby? Jak można ją leczyć?

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Okres po narodzeniu dziecka u wielu kobiet jest pełen zmian. Spada stężenie hormonów płciowych, które w czasie ciąży dbał o jej prawidłowy przebieg. Pojawiają się także nowe marzenia, obowiązki i powody stresu. Każda kobieta stara się bowiem być idealną matką. Często jednak strach, że nie spełni ona wszystkich wymagań, jakie postawi przed nią macierzyństwo, sprawia, że kobieta żyje w ciągłym stresie. Stres ten w połączeniu z komplikacjami okresu okołoporodowego może mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę kobiety. Czynniki te mogą tłumaczyć obniżenie nastroju, które występuje u wielu kobiet przez kilka dni po porodzie. Stan ten nazywany jest często depresją dnia trzeciego. Stan ten jednak jest przejściowy i trwa około 10 dni.

Jakie są objawy depresji poporodowej?

Jeśli jednak występowanie objawów powiązanych z obniżonym nastrojem trwa dłużej niż kilkanaście dni, warto udać się na wizytę do psychiatry lub psychoterapeuty, by uzyskać pomoc. Do najczęstszych objawów choroby zaliczyć można:

  • poczucie smutku przez prawie cały dzień, obniżony nastrój, poddenerwowanie
  • brak poczucia radości, nawet w przypadku sytuacji, które przed ciążą sprawiały radość
  • częste odczuwanie lęku, np. niechęć do zostawania samemu w domu, strach przed ocenianiem tego, jak kobieta radzi sobie w roli matki
  • poczucie, że kobieta jest złą matką, nie radzi sobie z dzieckiem i nie ma szans, żeby to zmienić
  • poczucie, że nikt nie jest w stanie pomóc kobiecie
  • brak apetytu lub nadmierne podjadanie
  • problemy z podejmowaniem prostych decyzji i wstawaniem z łóżka
  • problemy ze snem

Leczenie depresji poporodowej

Przed przystąpieniem do leczenia należy porozmawiać z psychologiem lub psychiatrą, który przeprowadzi testy psychologiczne. Podczas nich będzie zadawał pytania dotyczące nastroju, zachowania i myślenia. Można również zdecydować się na wizytę u lekarza internisty, ponieważ powodem obniżonego nastroju może być choroba tarczycy.

Depresja poporodowa to choroba wymagająca leczenia. Podczas kuracji stosuje się farmakoterapię, psychoedukację i psychoterapię. Niezbędne jest również wsparcie najbliższych. Podczas choroby stosuje się także leki antydepresyjne. Ze względu na to, że wydzielane są one do mleka matki, ich przyjmowanie wymaga nieustannej kontroli lekarza. Najczęściej stosuje się najmniejszą możliwą dawkę, która pozwala na leczenie choroby. Po 6 tygodniach przyjmowania leków określa się skuteczność ich działania. Cała terapia trwać może jednak około 6 miesięcy. W przypadku jednak gdy po kilku tygodniach nie będzie poprawy, należy udać się na wizytę do lekarza psychiatry.

Jeśli po narodzinach pierwszego dziecka u kobiety wystąpiła depresja poporodowa, należy uważać także podczas kolejnych ciąż, ponieważ choroba ta może powrócić. Niektórzy lekarze psychiatrzy zalecają nawet profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w trakcie kolejnej ciąży.