Etapy rozwoju dziecka

Etapy rozwoju dziecka Twojego dziecka

Każdy z nas, z całą pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszy rok życia dziecka, to czas gdzie następuje intensywny rozwój emocjonalny, fizyczny oraz intelektualny. Wraz z każdym kolejnym miesiącem, maluszek uczy się nowych rzeczy, które następnie są przez niego doskonalone przez lata. Przy tym, szczególnie ważne jest wsparcie rodziców. Warto zatem wiedzieć, jakie właściwie są etapy rozwoju dziecka?

Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Dla osób dorosłych tydzień jest to naprawdę bardzo krótki okres, który czasami mija nam niepostrzeżenie. Jednakże warto wiedzieć, że dla noworodka w okresie tygodnia, zmienia się naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim w pierwszym tygodniu życia, noworodki odsypiają trudy, które są związane z porodem, jak również jest to okres, który pozwala im przystosować się do nowych warunków, w jakich się znaleźli. W tym właśnie okresie noworodek przede wszystkim je, śpi oraz wydala.

Do 48 godzin noworodek wydala tak zwaną smółkę, co jest oznaką tego, że jego jelita działają prawidłowo. W pierwszych dniach życia można zauważyć spadek masy ciała noworodka do 10 procent. Jest to normalne zjawisko fizjologiczne. Dzieci w pierwszym tygodniu swojego życia nie widzą dobrze, ale mają bardzo dobrze wyczulony słuch oraz węch. Są również w stanie rozpoznawać głosy swoich rodziców. Zapewne zaskakujący dla młodych rodziców jest wygląd dziecka, którego skóra jest pomarszczona i zaróżowiona. Ponadto mogą być na niej małe krwiaki.

Rozwój dziecka – pierwszy rok

Okres pierwszych 12 miesięcy życia dziecka to tak zwany okres niemowlęcy. To właśnie w tym czasie w organizmie dziecka następują niezwykle szybkie i intensywne zmiany. Niemowlę rozwija się nie tylko fizycznie, ale również umysłowo i psychicznie. Pomimo tego, że na samym początku dziecko przesypia zdecydowaną większość dnia, to po kilku miesiącach życia, zapewne zauważymy, że jest coraz bardziej zainteresowane światem i tym, co go otacza. Chce poznawać i widzieć jak najwięcej. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od momentu urodzenia, maluch będzie wypowiadał pierwsze sylaby, następnie słowa, będzie sam siadał, raczkował, a później zacznie stawiać swoje pierwsze kroki. Właśnie w tym okresie zaczną wychodzić mu pierwsze mleczne zęby i będzie trzeba podawać mu pokarm inny niż mleko matki. Zacznie on również rozpoznawać osoby najbliższe i będzie reagował na swoje imię.

Dziecko – okres od ukończenia 1. do 12. roku życia

Właśnie w tym czasie, rozwój dziecka jest równoznaczny z tym że dojrzewa, nabywa kolejne umiejętności, ciągle się uczy, wie i rozumie coraz więcej. Na samym początku uczy się chodzić, biegać i mówić, a następnie już będzie umiał na przykład samodzielnie podejmować różne decyzje. Z każdym kolejnym rokiem życia dziecka, będzie miało więcej umiejętności i będzie wiedziało więcej. Możliwe, że w wieku dwóch oraz pięciu lat pojawi się bunt, a malec będzie miał ataki płaczu i nie będzie słuchał żadnych próśb, czy też poleceń. Przełom następuje w wieku 12 lat, gdy dziecko dojrzewa i jest jeszcze bardziej samodzielne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *