Badania w ciąży

Badania dla ciężarnej

Każda kobieta będąca w ciąży ma obowiązek wykonywać badania. Na pierwszej wizycie lekarz dokonuje rozpoznania ciąży i zleca wykonanie badań krwi. Warto wiedzieć, jakie jeszcze badania ma obowiązek w okresie ciąży wykonywać ciężarna.

Pierwsze badania w ciąży – do 10. tygodnia

Pierwsze badania, trzeba wykonać do 10. tygodnia. W czasie pierwszej wizyty u ginekologa przeprowadzi on badania ogólne, badanie ginekologiczne, zbada piersi, jak również dokona pomiaru wzrostu, masy ciała, jak również ciśnienia krwi. Przy tym, zarówno pomiar masy ciała, jak również pomiar ciśnienia, będą powtarzane podczas każdej wizyty.

Badania w ciąży – 11. – 14. tydzień

Zdecydowanie najważniejszym badaniem, jakie jest przeprowadzane w tym okresie ciąży, jest USG. Jest ono wykonywane dopochwowo bądź przezbrzusznie. Lekarz ocenia budowę płodu, jego wymiary, narządy wewnętrzne, jak również określa, jakie jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych. W tym okresie można również wykonać przesiewowy test prenatalny PAPP-A.

15 – 20 tydzień ciąży

Jeżeli ciąża będzie przebiegała sprawnie, to wówczas z dodatkowych badań, warto wykonać morfologię, jak również badanie na czystość pochwy, które inaczej jest nazywane biocenozą pochwy. Ma ono na celu ocenę flory bakteryjnej pochwy, jak również wykrycie ewentualnych stanów zapalnych, czy też zakażeń. Jak wiadomo, kobiety ciężarne są zwłaszcza podatne na infekcje intymne, które nieleczone mogą prowadzić do wystąpienia wad u dziecka.

21 – 26 tydzień ciąży

Na początku drugiego trymestru, konieczne jest sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Należy również zrobić badania na przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh (-). Jak również warto zrobić drugie badanie USG oraz badanie w kierunku toksoplazmozy.

27 – 32 tydzień ciąży

W tym czasie, kobieta będąca w ciąży powinna zrobić morfologię krwi, cykliczne badania moczu, badanie ultrasonograficzne, jak również na badanie na przeciwciała odpornościowe.

33 – 37 tydzień ciąży

W trzecim trymestrze ciąży, niezbędne jest wykonanie morfologii krwi, badania moczu, badania czystości pochwy, badania w kierunku HIV, jak również trzeba zrobić antygen HBs. W tym czasie, ginekolog może chcieć zrobić pierwsze badanie KTG. Polega ono na monitorowaniu czynności serca płodu, z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy. Pod koniec 37 tygodnia ciąży, zapewne ginekolog zleci również badanie w kierunku GBS, a więc posiew na obecność paciorkowca.

38 – 39 tydzień ciąży

W czasie ostatnich dni przed rozwiązaniem, trzeba koniecznie powtórzyć wszelkie cykliczne badania, które były wykonywane w okresie ciąży. Podczas wykonywania badania USG, lekarz sprawdzi, jaka jest masa dziecka, jak również zmierzy poziom wód płodowych. Oczywiście, każda kobieta może być zdziwiona tym, że konieczne jest wykonywanie tak ogromnej liczby badań. Są one koniecznie ze względu na bezpieczeństwo dziecka i ciężarnej. Przede wszystkim, na samym początku ciąży, warto odwiedzać ginekologa raz w miesiącu, a po trzecim trymestrze ta częstotliwość powinna być zwiększona do dwóch w miesiącu.