Powrót mamy do życia zawodowego

Mama wraca do pracy

Każda pracująca mama, doskonale wie o tym, że po urlopie macierzyńskim może być naprawdę bardzo ciężko wrócić do pracy. Kiedy mama decyduje się na to, aby po urodzeniu dziecka wrócić do pracy, to na pewno czeka ją dużo stresu, który nie tylko wiąże się z samą pracy, ale również z dzieckiem, które będzie musiało zostać z kimś innym. Zapewne, dla każdej mamy ogromnym problemem jest znalezienie odpowiedniej opieki dla swojego maluszka. Zatem warto wiedzieć, jak można wrócić do pracy po urodzeniu dziecka i jakie przywileje gwarantuje młodym matkom ustawodawca?

Okres ochronny po macierzyńskim

Matka, która przebywa na urlopie macierzyńskim, nie może być zwolniona, chyba że będą miały miejsce nadzwyczajne okoliczności. Jak wynika z przepisów pracy, nie jest wystarczającą przyczyną zlikwidowanie stanowiska, czy też wprowadzenie w firmie zmian organizacyjnych. Co za tym idzie, kobieta która już skończy swój urlop macierzyński, ma zagwarantowane prawo powrotu do miejsca pracy i pracodawca musi się z tego obowiązku wywiązać. Obowiązek dopuszczenia do pracy jest niepodważalny, zatem pracodawca musi go dopełnić, gdyż w innym wypadku pracownica będzie mogła wnieść pozew do sądu. Oczywiście może wystąpić również taka sytuacja, że w firmie nastąpią zmiany, wskutek których nie będzie można pracownicy zapewnić tego samego stanowiska pracy. W takim wypadku pracodawca ma obowiązek stworzyć miejsca pracy na stanowisku równorzędnym, czy też na takim, które odpowiada kwalifikacjom pracownicy, za wynagrodzeniem takim samym, jakie przysługiwałoby jej, gdyby nie korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Jeżeli mama decyduje się na to, aby do pracy wrócić około 1 – 3 lata po urodzeniu dziecka, to zazwyczaj ma taką możliwość z racji tego, że korzysta z urlopu wychowawczego. Taki właśnie urlop należy się rodzicom od momentu urodzenia dziecka, aż do ukończenia przez niego 4 roku życia, ale jedynie wówczas, gdy rodzice mają co najmniej 6 – miesięczny staż pracy. Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. Można się wówczas ubiegać.o zasiłek, ale jedynie wówczas, kiedy dochód na osobę jest niższy niż 504 złote. Przede wszystkim, to kiedy kobieta zdecyduje się wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, zależy tylko i wyłącznie od niej. Zdecydowania większość mam najczęściej po urlopie macierzyńskim bierze urlop wychowawczy i zgodnie z prawem, muszą one taki urlop otrzymać. Również ojcu przysługuje prawo do wzięcia urlopu wychowawczego.

Opieka nad dzieckiem po powrocie do pracy

Są takie kobiety, które decydują się na to, aby od razu po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy. To, że podejmą taką decyzję, to absolutnie nie oznacza, że nie dbają o dziecko, ponieważ przecież każda kobieta ma prawo do realizacji w życiu zawodowym. Zdecydowana większość młodych mam, zapewne martwi się, że dziecko będzie za nią bardzo tęskniło, czy też żadna inna osoba nie będzie w stanie zagwarantować mu odpowiedniej opieki. Tak nie musi być, gdyż może się okazać, że babcia dziecka, czy też mąż, będą w stanie dobrze zająć się maluszkiem.