Zagrożenia w ciąży – na co musisz uważać

Zagrożenia w ciąży

Każda kobieta, która jest w ciąży, jest szczególnie podatna i wrażliwa, na różnego rodzaju niebezpieczne czynniki wywołujące choroby, które znajdują się w środowisku. Choroby, do których może dochodzić na skutek zakażenia nimi, mogą być naprawdę niebezpieczne i mogą stanowić zagrożenie zarówno dla przyszłej mamy, jak również dla dziecka. Na szczęście możemy obecnie chronić się przed chorobami w ciąży. Regularne badania, szczepienia, jak również kluczowy jest zdrowy tryb życia. Co warto wiedzieć na temat chorób, jakie mogą wystąpić w ciąży?

Rodzaje chorób w ciąży

W czasie ciąży, w organizmie kobiety następują przemiany metaboliczne oraz hormonalne. Warto wiedzieć, że choroby autoimmunologiczne, a ciąża wzajemnie się wykluczają. Dlatego też kobiety, które na przykład zmagają się z zaburzeniami układu immunologicznego, nie mają przeszkód do tego, aby zajść w ciążę. Jednakże, kobiety ciężarne, u których zdiagnozowano na przykład chorobę Hashimoto, cały czas muszą być pod stałą obserwacją ginekologa oraz endokrynologa. W okresie ciąży, choroby zakaźne przenoszone drogą płciową, takie jak na przykład chlamydii, mogą powodować silne infekcje w obszarze miednicy. Należy ona do jednych z najniebezpieczniejszych bakterii wewnątrzkomórkowe, które mogą skutkować wystąpieniem ciąży pozamacicznej, jak również mogą prowadzić do poronienia. Jeżeli chlamydii wniknie w organizm kobiety ciężarnej, to będzie to miało wpływ na stymulację systemu immunologicznego. Który rozpozna płód jako obcy i je odrzuca, dlatego też dochodzi do poronień.

Toksoplazmoza

 Zdecydowanie jedną z najczęściej występujących u człowieka chorób odzwierzęcych, która wynika z nawyków żywieniowych oraz higienicznych, jest toksoplazmoza. Ta właśnie choroba spowodowana jest zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Jeżeli zakażenie następuje w czasie ciąży, to wówczas jest ryzyko powstania u płodu różnych powikłań. Ryzyko transmisji dopłodowej pasożyta różni się w zależności od czasu trwania ciąży, a mianowicie rośnie wraz ze stopniem zaawansowania ciąży.

Różyczka i CMV w ciąży

Warto wiedzieć, że u kobiet w ciąży, choroby są przenoszone także przez różne wirusy, a do tych groźnych chorób zaliczyć trzeba różyczkę. Zapewne większości osób kojarzy się ona z okresem przedszkolnym, a jej objawami są powiększone węzły chłonne oraz wysypka. Są szczepienia przeciwko różyczce, które podawane są dziewczynkom w okresie dojrzewania. Obecnie rzadko która kobieta nie przeszła w dzieciństwie tej choroby. Każda ciężarna, która nie przeszła tej choroby i nie była szczepiona, powinna jak najszybciej zdecydować się na szczepienie. Jeżeli dojdzie do zakażenia wirusem różyczki w pierwszym trymestrze ciąży, to dziecko może mieć ważne wady wrodzone związane z wadami kośćca, czy też serca. Bardzo groźnym w okresie ciąży wirusem, jest wirus cytomegalii (CMV), który zalicza się do wirusów opryszczki. Można się nim zarazić przez krew, mocz, czy też przez ślinę osoby chorej. Jak pokazują statystyki, zdecydowana większość zakażeń występuje w czasie wczesnego dzieciństwa.