Waga matki i dziecka w ciąży – wszystko co warto wiedzieć

Waga matki i dziecka

Okres ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Świadomość, że w ciele rozwija się mały człowiek, jest niesamowita. Jednak ten stan wiąże się również z wieloma wskazaniami i wyrzeczeniami. Ważne, aby nieustannie kontrolować zarówno parametry malucha, jak i przyszłej mamy. Jedną z takich rzeczy jest waga. Jak powinna się zmieniać przez okres ciąży? Co może spowodować niską wagę urodzeniową dziecka?

Prawidłowa waga kobiety w ciąży

Waga przyszłej mamy powinna wzrastać w określonym tempie. Zależnie od tygodnia ciąży, kobieta powinna przybierać wyznaczoną ilość gramów. Liczba zmienia się w zależności od trymestru. Przez okres 9 miesięcy ciało powinno zwiększyć masę o około 9-15 kilogramów:

  • pierwszy trymestr — około kilograma na miesiąc
  • drugi trymestr — około 400 gramów na tydzień
  • trzeci trymestr — około 250 gramów tygodniowo

Powyższe liczby nie stanowią ścisłej reguły, ponieważ wiele zależy od stanu fizycznego sprzed ciąży. Jednak warto się na tych danych opierać podczas wizyt kontrolnych.

Jak zadbać o prawidłową wagę w ciąży?

Utrzymanie prawidłowej wagi w ciąży nie powinno stanowić problemu dla zdrowej kobiety. Wystarczy odpowiednia dieta o właściwej wartości kalorycznej. W pierwszym trymestrze przyszła mama nie potrzebuje dodatkowej energii, a właściwa będzie dawka 1800 kcal. Dopiero w drugim oraz trzecim trymestrze zapotrzebowanie zwiększa się o około 400 kcal na dobę.

Należy pamiętać o tym, że podczas ciąży nie można się odchudzać, ponieważ ograniczenie ilości jedzenia mogłoby spowodować braki w składnikach odżywczych.

Prawidłowa waga dziecka podczas ciąży

Dziecko podczas ciąży stale rośnie. W przypadku malucha to ile przybiera na wadze, również zależy od stopnia zaawansowania ciąży. W pierwszym trymestrze zarodek, a następnie płód rozwija się bardzo intensywnie, jednak masa ciała do końca 13 tygodnia osiąga zaledwie 45 g.

Sytuacja znacznie zmienia się w drugim trymestrze, ponieważ po 14 tygodniu waga zaczyna zwiększać się o średnio 50 gramów na tydzień i w 27 tygodniu powinna wahać się w okolicach 900 gramów.

W trzecim trymestrze waga dziecka wciąż rośnie, do 38 tygodnia maluch przybiera około 200 gramów tygodniowo. Jednak to tylko zaokrąglone dane, ponieważ każdy organizm jest inny, a masa urodzeniowa potrafi wahać się w zależności od dziecka.

Niska waga urodzeniowa — przyczyny

Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się ze zbyt małą wagą, mówi się wtedy o hipotrofii. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, jednak bezpośredni wpływ na niską wagę urodzeniową malucha ma stan zdrowia kobiety w trakcie ciąży. Oto najczęstsze przyczyny:

  • zaburzenia pracy łożyska
  • zakrzepica naczyń łożyskowych
  • palenie papierosów
  • nadciśnienie, niedociśnienie, choroby serca
  • infekcje przebyte w czasie ciąży
  • ciąża bliźniacza

Niska masa urodzeniowa nie wiąże się od razu z problemami w dorosłym życiu. Jednak dziecko z hipotrofią należy otoczyć szczególną opieką i stosować się do wskazań specjalistów.

Waga matki i dziecka podczas ciąży to indywidualna sprawa, dlatego można jedynie oszacować jej prawidłowy przyrost. Najważniejsze to dbać o siebie przez cały okres 9 miesięcy i nie lekceważyć żadnych niepokojących dolegliwości