Seks po porodzie – wszystko co Ty i Twój partner musicie wiedzieć

Seks po porodzie

Już sama myśl o seksie tuż po porodzie może wydawać się zbyt wyczerpująca dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę wszystkie nowe, nawarstwione czynnik. Podczas gdy uprawianie miłości może być ostatnią rzeczą w głowie, przez natłok nowych obowiązków, ból po porodowy i zmiany w ciele, to nie zawsze tak będzie.

Jak długo po porodzie nie należy uprawiać seksu? Większość specjalistów radzi, aby unikać penetracji pochwy przez sześć tygodni po porodzie, aby dać jej czas na pełną właściwą regeneracje. Czy poród mocno wpływa na seks? 94% ankietowanych respondentów stwierdziło, że są oni zadowoleni ze swojego życia seksualnego tuż po urodzeniu dziecka, a ponad połowa zauważyła poprawę. Zanim jednak znów wskoczycie do łóżka, ważne jest, aby pamiętać, że udany seks po porodzie będzie wymagał trochę czasu. Co warto wiedzieć o seksie po porodzie i z czym możecie mieć do czynienia?

Seks poporodowy na początku może nie być przyjemny

Ewentualny ból w czasie seksu może wynikać traumy po porodzie, ale może mieć także związek z niskim poziomem estrogenu, który zmniejsza elastyczność tkanek pochwy. Poziom tego hormonu spada zaraz po porodzie i utrzymuje się na niskich wartościach także podczas karmienia piersią, zwłaszcza w początkowych kilku tygodniach. To wraz z wysokim poziomem oksytocyny i prolaktyny po porodzie może wpływać na ciało kobiety podobnie jak menopauza.

Zmniejszona ochota na seks

Częsty brak snu, zmieniająca się dynamika relacji między partnerami i możliwe problemy z samoakceptacją ciała po porodzie to kombinacja, która często nie sprzyja miłosnym uniesieniom. Co więcej, Matka Natura także będzie działać przeciwko Wam. Oksytocyna wyzwalająca się w czasie karmienia piersią to hormon, który nie tylko na siłę relacji matki i dziecka, ale także tłumi kobiece libido. Zmniejszenie popędu płciowego z antropologicznego punktu widzenia jest reakcją obronną organizmu przed zajściem w kolejną ciąże zbyt wcześniej. Wiele kobiet martwi się brakiem apetytu na seks po porodzie, nieznająca powyższej przyczyny tego stanu.

Pochwa może się nieco zmienić

W zależności od wieku kobiety i liczby jej dzieci, jej kanał rodny może stać się coraz szerszy. Co może być zaskakujące, dotyczy to także mam, które rodziły za pomocą cesarskiego cięcia. Dlaczego? Ciało kobiety w ciąży przystosowuje się do przyszłego porodu i naturalnie poszerza obręcz miednicy. Jest to także powód, dlaczego już po porodzie ciężko jest zmieścić się w dżinsy noszone przed ciążą jeszcze przez wiele miesięcy

Seks po porodzie może być o wiele lepszy niż myślisz

Wiele kobiet czerpie większą satysfakcje z seksu po tym, gdy urodziły dziecko. Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest to, że poród jako bardzo żywe i intensywne doznanie dla ciała powoduje, że genitalia stają się bardziej czułe i wrażliwe na różne bodźce co zwiększa potencjał przyjemności. Poród także nieco wypycha waginę, przez co staje się ona bardziej wrażliwa na stymulację. Cześć kobiet, która urodziła dziecko lepiej czuje się ze swoim ciałem i osiąga intensywniejsze orgazmy.