Dlaczego niemowlak nie śpi w nocy?

Niemowlak nie śpi w nocy

Wiele dzieci w wieku niemowlęcym ma kłopot ze spaniem i z zasypianiem. Do najczęstszych przyczyn należą, kolka, zparcia, problem z ząbkowaniem oraz zwyczajne poczucie głodu. Czasami jednak dziecko nie może także zasnąć i wybudza się z płaczem w nocy z powodu tzw. emocjonalnego nadmiaru bodźców zewnętrznych.

Syndrom kolki niemowlęcej

Częstym powodem problemów ze snem są kolki i zaparcia niemowlęce. Jelita kilkutygodniowych i kilkumiesięcznych dzieci mają jeszcze niestety tendencje do kłopotliwej perystaltyki, a to z tego względu, że niemowlęta zazwyczaj leżą i ich ruch jest w dużej mierze ograniczony. Alby uniknąć kolki u maluszka – warto dziecko gimnastykować i stosować ćwiczenia wspomagającą perystaltykę jelit. Bóle brzuszka wywołuje również niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, który nadal się rozwija.

Podczas kolek warto zwrócić uwagę na odpowiednią dietę mamy i dziecka, na rodzaj podawanego mu mleka oraz wspieranie brzuszka okrężnym masażem i ciepłą kąpielą. Na rynku dostępne są także różnorodne kropelki i syropy, działające rozkurczowo, które dają maluszkowi ulgę podczas uciążliwej, nocnej kolki.

Ząbkowanie, czyli zmora rodziców

Kolejnym powodem, spędzającym sen z powiek rodziców i dziecka jest proces ząbkowania. U niektórych dzieci przechodzi on łagodniej, u niektórych objawy są nasilone. Ząbkowanie to czas, w którym należy zadbać o sporą dozę cierpliwości i wyrozumiałości dla dziecka. Można je wtedy więcej nosić, głaskać, a także stosować przynoszące ulgę preparaty na spuchnięte dziąsła i dokuczliwy ból.

Rozdrażnienie i niepokój, wybudzający dziecko w nocy może zminimalizować również podanie smoczka lub schłodzonego gryzaczka z woda lub żelem w środku. Podczas przechodzenia tzw. wyrzynania się pierwszych ząbków – warto pomyśleć o tym, że ten okres w życiu maluszka niedługo się skończy i z pewnością noce będą bardziej spokojne i przespane….

Gorączka i infekcje – jako częste przyczyny niespokojnego snu maluszka

Katar, kaszel, gorączka to objawy różnorodnych infekcji. Niestety ich nasilenie przypada głównie na wieczór i godziny nocne. Warto więc wcześniej wyposażyć się w stosowną wiedzę i narzędzia do niwelowania objawów danej infekcji. Pomocne mogą okazać się kropelki na katar, syrop przeciwgorączkowy, chłodne okłady na czoło, inhalator, czy aspirator.

Podczas infekcji u niemowlaka trzeba go bardzo uważnie obserwować i zapewnić mu stałą kontrolę lekarza rodzinnego. I tutaj niezbędna okaże się również nasza cierpliwość i nasz wewnętrzny spokój. Wsparcie rodzica może dać bowiem małemu dziecku mnóstwo siły i pomóc mu przetrwać ten trudny dla niego czas.

Mały głód w nocy?

Powodem, dla którego dziecko wybudza się w nocy może być także zwykły głód lub poczucie pragnienia. Dlatego warto mieć pod ręką butelkę z wodą lub z mlekiem, które możemy trzymać w podgrzewaczu. Czasami dziecku wystarczy kilka łyków i z powrotem beztrosko zasypia, czasami potrzebuje jednak przytulenia i poczucia bezpieczeństwa, które zapewnia mu kołysanie lub podanie smoczka.

Przy usypianiu niemowlaka, warto też zwrócić uwagę, aby dziecko było wyciszone. Światło w pokoiku przygaszone, a dźwięki dochodzące z domu – nieco delikatniejsze. Nie należy rozbawiać dziecka przed snem, pokazywać mu kolorowych bajek na ekranie telefonu, czy go rozpraszać innymi mocnymi bodźcami. Jeśli niemowlę jest wrażliwe to rytuał usypiania powinien być przeprowadzany w miarę możliwości o podobnych porach i w tym samym pomieszczeniu. To daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i pomaga mu spokojnie zasnąć.