Drętwienie nóg w ciąży

Drętwienie nóg w ciąży

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, który wiąże się również z intensywnymi zmianami w jej ciele. Przejawia się to nie tylko rosnącym brzuszkiem, ale także całym szeregiem dolegliwości, które niestety nie zawsze są przyjemne. Jedną z częstszych, ciążowych przypadłości są zaś drętwiejące nogi. Czy jest to powód do niepokoju? I jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego nogi drętwieją w trakcie ciąży?

Potężne zmiany hormonalne następujące w ciele przyszłej mamy mogą być pierwszym powodem odczuwania drętwienia nóg. Organizm ma prawo zachowywać się w sposób nietypowy, tym bardziej że powiększająca się macica naciska na nerwy kulszowe oraz naczynia krwionośne, czego przejawem może być właśnie odczuwanie drętwienia, mrowienia, a nawet bólu kończyn. Inne, najczęstsze przyczyny to:

  • niedobór minerałów: magnezu i potasu
  • osłabienie krążenia krwi
  • gromadzenie się płynu w stawach
  • rozluźnienie mięśni gładkich
  • tzw. syndrom niespokojnych nóg.

Wszystkie powyższe przyczyny mogą być ze sobą połączone, co jeszcze bardziej zintensyfikuje objawy. Drętwienie nóg często nasila się w nocy, utrudniając tym samym zasypianie oraz nocną regenerację, co odbija się na samopoczuciu ciężarnej kobiety.

Najlepsze sposoby na drętwienie nóg

Ze względu na uciążliwość drętwienia kończyn, warto poszukać źródła problemu oraz spróbować go rozwiązać. Z pewnością podniesie to znacznie komfort przyszłej mamy, co ma z kolei znaczenie dla zdrowego rozwoju maluszka. Co zatem można zrobić, żeby pozbyć się drętwienia? Na początek należy przeanalizować swoją dietę, a także wykonać badania laboratoryjne. Jeśli okaże się, że poziom magnezu i potasu jest poniżej normy (lub w jej dolnych granicach), może być konieczna ich suplementacja. Do swojej diety warto także włączyć naturalne źródła tych składników, takie jak choćby orzechy, gorzkie kakao, banany i zielone warzywa. Korzystne będzie też zwiększenie dawki aktywności fizycznej – dostosowanej do stanu zdrowia, samopoczucia i możliwości. Mogą to być dłuższe spacery, a nawet fitness dla ciężarnych (po wyrażeniu zgody przez lekarza prowadzącego ciążę). Ważne jest unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji – dotyczy to również siedzenia. Należy pamiętać także o dobrym nawodnieniu organizmu i regeneracji. Ulgę powinny przynieść też masaże nóg i moczenie łydek w ciepłej (nie gorącej!) wodzie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Każdą dolegliwość ciążową warto zgłosić swojemu lekarzowi, który najlepiej oceni przyczynę oraz doradzi sposób postępowania lub wdroży odpowiednie leczenie. Działanie na własną rękę nie zawsze będzie skuteczne, jak też w niektórych sytuacjach może być zbyt ryzykowne. O ile, masaże lub moczenie nóg, można uznać za bezpieczne metody radzenia sobie z drętwieniem nóg, tak suplementacja i aktywność fizyczna wymagają już konsultacji. Dotyczy to także popularnych maści przeciwbólowych na mięśni i stawy – w przypadku każdego z takich preparatów koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z ulotką oraz zapytać o zdanie lekarza prowadzącego ciążę. Drętwienie nóg zazwyczaj nie jest groźne, ale przekłada się na samopoczucie kobiety. I choćby dlatego lepiej jest porozmawiać na ten temat z lekarzem podczas najbliższej wizyty.