Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy

W trakcie ciąży organizm kobiety musi sprostać wymaganiom nie jednej, ale minimum dwóch istot. Ciało podlega wielkim zmianom, a codzienna dieta z czasem przestaje być wystarczająca. Oczywiście to nie oznacza, iż przyszła mama faktycznie powinna jeść „za dwoje”. Musi jednak dbać o to aby wszelkie występujące niedobory witamin czy też składników mineralnych, uzupełniać na bieżąco. Wszelkie zalecenia dla kobiet w ciąży i rekomendacje, które są zgodne z aktualną wiedzą naukową, są wydawane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny dla kobiet ciężarnych?

Zarówno w okresie starań o dziecko, jak i w trakcie ciąży, zaleca się suplementację niektórych związków. Zalicza się do nich między innymi jod, żelazo czy też magnez. Bez wątpienia jednak najważniejszym jest kwas foliowy. Dlaczego? Kwa ten nazywa się również witaminą B9 czy też B11. Uczestniczy on w metabolizmie aminokwasów, ma czynny udział w syntezie oraz metabolizmie kwasów nukleinowych. Jednak najważniejszą jego cechą jest to, że to niezbędny składnik do powstawania, a także wzrostu komórek dziecka w trakcie całej ciąży. Ma on bardzo pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego oraz krwiotwórczego u dziecka.

Kwas foliowy w naturalnej postaci można przyswajać spożywając między innymi szpinak, kapustę. Rośliny strączkowe, buraki, ziarna zbóż, jaja czy też mięso (w szczególności wątrobę).

Jakie mogą być skutki niedoboru kwasu foliowego?

Każda kobieta będąca w ciąży star się dbać o to, aby jej dieta była dobrze zbilansowana. Różnorodna i by dostarczała do organizmu wszystkiego co niezbędne. Jednak nawet w dobrze ułożonej diecie zdarzają się luki i czasem pożywienie może nie dostarczać tyle kwasu foliowego, ile potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju. Kwas foliowy powinno się przyjmować w okresie planowania ciąży, w samej ciąży, ale również i w trakcie laktacji.

Czym może skutkować niedobór kwasu foliowego w organizmie? Konsekwencją może być między innymi niedorozwój łożyska i zwiększone ryzyko jego odklejenia. Ponadto kobieta mająca takie braki może mieć większe predyspozycje do poronienia. Prowadzi to również do bardzo niskiej masy urodzeniowej dziecka i do rozwoju o niego niedokrwistości megaloblastycznej. Tym, co natomiast najpoważniejsze jest zwiększenie się ryzyka niezamknięcia cewy nerwowej. To natomiast może doprowadzić do występowania bardzo poważnych wad rozwojowych takich jak rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie oraz o przepukliny mózgowo-rdzeniowej.

Cenna wiedza 

Na podstawie szczegółowych badań udowodniono, iż odpowiednia suplementacja kwasem foliowym, może zmniejszyć ryzyko wad cewy nerwowej nawet o 75%. Kwas foliowy wpływa również na zmniejszenie się ryzyka występowania wad układu moczowego. Pomaga dbać o  serca, autyzmu, zaburzeń mowy oraz wielu innych wad wrodzonych. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia stanu przed rzucawkowego. Z tego względu warto stosować się do obecnych rekomendacji i spożywać odpowiednie ilości kwasu foliowego już na etapie starania się o potomstwo.