Chlamydia w ciąży – zakażenie groźne dla matki i dziecka

Chlamydia w ciąży

Zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis w trakcie ciąży może nieść poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia matki i dziecka. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia może dojść jednak nie tylko poprzez stosunek płciowy, ale także w czasie porodu albo przez kontakt z osobą chorą. Choroba ta jest o tyle podstępna, że może nie dawać objawów przez wiele lat od zakażenia. Dlaczego chlamydia jest szczególnie groźna w trakcie ciąży i jakie są objawy choroby?

Jak chlamydia objawia się w trakcie ciąży?

Chlamydioza może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy tuż po zakażeniu występują upławy oraz dyskomfort podczas oddawania moczu. Gdy infekcja obejmie przydatki objawami mogą być również bóle w okolicy podbrzusza. Gdy zakażenie wniknie do macicy, jajowodów oraz narządów miednicy, oprócz wspomnianych bólów podbrzusza, pojawić się może także dolegliwości bólowe kręgosłupa, nudności oraz gorączka. Co więcej, zakażenie bakterią może doprowadzić do zapalenia szyjki macicy, a także infekcji w obrębie dróg moczowych.

Jakie zagrożenie stanowi chlamydia dla matki?

Chlamydia może nieść szereg konsekwencji zdrowotnych dla osoby chorej i jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może powodować przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, infekcje łożyska oraz błon płodowych. Oprócz tego podczas zakażenia bakterią wzrasta zagrożenie przedwczesnym porodem. Jeśli chodzi o zagrożenia, jakie choroba niesie dla matki, to do najczęściej występujących komplikacji należą zapalenie cewki moczowej, cysty oraz występowanie nadżerek szyjki macicy. Mogą również pojawić się cysty oraz zapalenie gruczołów Bartholina i jajowodów. Chlamydioza podczas trwania ciąży może skutkować też wtórną bezpłodnością. Co więcej, u ciężarnych kobiet zakażonych chlamydią może dojść do zapalenia okołowątrobowego.

Jakie zagrożenie stanowi chlamydia dla dziecka?

Wskutek wystąpienia choroby u matki podczas porodu istnieje wysokie zagrożenie zakażenia noworodka. Ryzyko przeniesienia choroby na dziecko sięga aż 80%. To z kolei stanowi realne zagrożenie dla zdrowia noworodka i może skutkować wystąpieniem wielu powikłań. Dzieciom, które zostały zakażone bakterią grozi między innymi zapalenie gałek ocznych i zapalenie spojówek. Może też dojść do infekcji jamy nosowo-gardłowej. Dzieci narażone są także wystąpieniem zapalenia ucha środkowego oraz atypowego zapalenia płuc.

Jak leczy się chlamydię w trakcie ciąży?

Skuteczność leczenia choroby podczas ciąży jest bardzo wysoka. Stosuje się wówczas antybiotykoterapię w postaci leków doustnych takich jak azytromycyna oraz amoksycylina. Są one bezpieczne dla kobiet w ciąży i nie wywołują skutków ubocznych. Leczenie powinno obejmować obydwoje partnerów. Co więcej, podczas leczenia ważne jest, by zachować wstrzemięźliwość przynajmniej na 7 dni od podania leków.

Ze względu na powikłania, jakie może nieść zakażenie chlamydiozą podczas ciąży, niezwykle ważne jest przeprowadzanie badań diagnostycznych. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu możliwe jest wdrożenie skutecznej terapii farmakologicznej, która uchroni dziecko przed zakażeniem podczas porodu.