Bezsenność w ciąży

Bezsenność w trakcie ciąży

Ciąża to intensywny i bardzo ważny czas w życiu każdej kobiety, której przychodzi się z nią mierzyć. Młoda mama zaczyna nowy okres, który zwiastuje przyjście na świat nowego człowieka. To piękne chwile, które wyzwalają w kobietach wiele emocji, ale i obaw. Zdarza się również, że zmiany hormonalne, ale także fizyczne w ciałach przyszłych mam powodują pewne problemy. Jednym z nich jest na przykład bezsenność, która pojawić się może w różnych etapach ciąży – zarówno na samym początku, jak i znacznie później. Przyjrzyjmy się zatem, co może być jej powodem i jak z nią sobie radzić.

Przyczyny bezsenności w ciąży i dlaczego pojawia się ona często od 15 tygodnia ciąży?

Zacząć należy od zdefiniowania, czym tak naprawdę jest owa bezsenność w trakcie ciąży. Zazwyczaj objawia się tak, że kobieta ma problem z zaśnięciem mimo wczesnego położenia się do łóżka, budzi się w nocy i nie może ponownie zasnąć lub po prostu budzi się wcześnie rano. Na początku ciąży jest to związane przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą intensywnie w ciele kobiety. Stężenie hormonów ciążowych powoduje zmiany w fazach snu: wydłuża się REM, a skraca NREM. Kobieta może często budzić się w trakcie snu, ale raczej nie boryka się z problemami z zasypianiem. Niestety mimo wszystko bardzo wpływa to na jej brak energii i złe samopoczucie w ciągu całego dnia. Największy problem z bezsennością pojawia się jednak zazwyczaj w trakcie trwania II trymestru ciąży, w okolicy 15 tygodnia.

Dlaczego?

To właśnie wtedy zachodzą największe zmiany w ciele kobiety, do których może nie zdążyć się, przyzwyczaić. Ciężarna często może miewać wtedy kłopoty z zasypianiem. Jej brzuch stopniowo się powiększa, narządy wewnętrzne w jamie brzusznej zmieniają swoje ułożenie, a poza tym często pojawiają się typowe dla ciąży dolegliwości takie jak: bóle kręgosłupa, tkliwość piersi, skurcze łydek, czy też trudności w oddychaniu. Te wszystkie objawy dodatkowo znacznie utrudniają funkcjonowanie oraz znalezienie odpowiednio wygodnej pozycji do snu. III trymestr ciąży niesie za sobą kolejne przyczyny, powodujące problemy ze snem. Dołączają do nich między innymi: konieczność częstego oddawania moczu, intensywne ruchy dziecka, skurcze. Są to także przyczyny na tle nerwowym: podczas całej ciąży kobieta musi mierzyć się ze strachem i obawami co do ciąży, porodu, a następnie opieki nad dzieckiem.

Jak poradzić sobie z bezsennością w ciąży?

Do podstawowych zaleceń, które warto wypróbować należy na przykład ograniczenie drzemek w ciągu dnia, co skutkować będzie większą ochotą na sen w nocy. Spróbować można również zadbać o klimat w sypialni: wywietrzyć pomieszczenie, założyć świeżą pościel, zapewnić ciszę oraz ciemność. Kobietom w ciąży zaleca się także stosowanie technik relaksacyjnych, które ukoją nerwy i uspokoją ciężarną, wprawiając ją w dobry nastrój i relaks. Warto także ustalić sobie stałe pory budzenia się i zasypiania, by zachować spójny rytm dnia. Ostatecznie dobrze jest poradzić się w tej sprawie lekarza i przede wszystkim pamiętać, by nie brać na własną rękę żadnych leków nasennych.

Podsumowując, przyczyn bezsenności kobiet w ciąży jest wiele i niestety piętrzą się one wraz z jej przebiegiem. Nie oznacza to jednak, że ciężarne są wobec niej bezsilne! Istnieje wiele technik i patentów na to, jak sobie z nią radzić, aby przyszła mama mogła cieszyć się tym cudownym czasem i nie musiała skupiać się na nieprzyjemnych dolegliwościach.

 

Poznaj także nasze pozostałe porady

Melasma co to jest i jak ją leczyć? 

Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić?