Melasma – co to jest? Leczenie melasmy

Melasma w ciąży

Melasma w ciąży to hiperpigmentacja obszarów skóry nabyta w czasie ciąży. Występuje ona na obszarach skóry narażonych na znaczne i/lub regularne działanie promieni słonecznych, najczęściej u kobiet w wieku rozrodczym.

Dotyczy głównie kobiet (90% przypadków) wszystkich ras, ale częściej osób o ciemniejszym fototypie skóry (IV-VI). Średnia częstość występowania waha się od 8,8% do 40%, przy czym prawdopodobieństwo wystąpienia melasmy w czasie ciąży wynosi 15-50%. Pigmentacja ciążowa pojawia się zwykle w drugim trymestrze ciąży, a jej nasilenie wzrasta pod koniec ciąży.

Przyczyny melasmy

Dokładna przyczyna powstawania melasmy nie jest znana. Do czynników predysponujących należą:

 • Nadmierne naświetlanie promieniami ultrafioletowymi;
 • Różne zaburzenia hormonalne, w tym zaburzenia czynności jajników lub tarczycy;
 • Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
 • Ciąża;
 • Hormonalna terapia zastępcza;
 • Ostre i przewlekłe zapalenie narządów rozrodczych (endometrioza).

Wzrost pigmentacji skóry w czasie ciąży jest związany ze zmianami poziomu estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety.

Kto jest zagrożony melasmą

 • Kobiety z genetyczną predyspozycją do hiperpigmentacji skóry;
 • Osoby z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy;
 • Panie, które stosują produkty kosmetyczne zawierające pewne składniki (utleniony kwas linolowy, salicylany, konserwanty itp.);
 • Kobiety przyjmujące leki fotouczulające (leki przeciwdrgawkowe, antybiotyki itp.).

Diagnoza choroby

Z kobietą ciężarną przeprowadza się szczegółowy wywiad dotyczący charakteru i wieku wystąpienia objawów takich jak nietrwałe przebarwienia w ciąży na twarzy. Pod uwagę bierzemy przyjmowanie w przeszłości hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a także leków fotouczulających w postaci zewnętrznych kremów i maści oraz leków doustnych. Podczas badania kobiety ciężarnej lekarz ogląda skórę i ocenia kolor, kształt i lokalizację przebarwionych obszarów ciała.

Odzyskanie i poprawa jakości życia

Odzyskanie i poprawa jakości życia w przypadku melasmy ma na celu ochronę skóry przed bezpośrednim działaniem promieni ultrafioletowych i ekspozycją na różne czynniki fotouczulające (kosmetyki, leki).

Styl życia i środki pomocnicze

Kobiety w ciąży powinny stosować filtry przeciwsłoneczne, nosić odzież ochronną i kapelusze oraz unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Unikać stosowania leków, żywności i kosmetyków o działaniu fotouczulającym.

Melasma często ustępuje samoistnie po porodzie, dlatego należy odłożyć wszelkie zabiegi na czas ciąży. Przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia należy skonsultować się z ginekologiem. Nie zaleca się abyś samodzielnie stosował środki wybielające. Inhibitory enzymu tyrozynazy (hydrochinon, arbutyna, kwas kojowy, wyciąg z lukrecji, witamina E, kwas azelainowy) oraz środki melanocytotoksyczne – substancje odwracalnie hamujące syntezę melaniny (hydrochinon) są stosowane w miejscowym leczeniu medycznym melasmy.

Melasma – jak z nią walczyć?

 • Ochrona przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, stosowanie kremów z filtrem, kapeluszy itp.;
 • Unikanie stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych;
 • Unikanie fotouczulających produktów kosmetycznych i leków;

U kobiet melasma stopniowo blednie i całkowicie ustępuje po porodzie lub zaprzestaniu leczenia hormonalnego, ale często nawraca po kolejnych ciążach. Melasma naskórkowa ma lepsze rokowanie niż melasma mieszana lub skórna, ale wszystkie typy mogą nawracać i dlatego wymagają ciągłej terapii podtrzymującej.

6 komentarzy
6 Trackbacks:

[…] Melasma co to jest i jak ją leczyć?  […]

[…] Melasma co to jest i jak ją leczyć?  […]

[…] Melasma co to jest i jak ją leczyć?  […]

[…] Melasma co to jest i jak ją leczyć?  […]

[…] Melasma co to jest i jak ją leczyć?  […]

[…] Melasma co to jest i jak ją leczyć?  […]

Comments are closed.