Toksoplazmoza w ciąży- co warto wiedzieć?

Toksoplazmoza w ciąży

Ciąża to z pewnością szczególny okres w życiu każdej kobiety. Wiele pań uważa, że to właśnie wtedy, pomimo tego że towarzyszą im przeróżne dolegliwości, czują się one najszczęśliwsze. Niemniej również okres ten wymaga od przyszłej mamy tego, by odpowiednio zadbała o swój organizm. Ciąża doprowadza do tego, że w kobiecym organizmie dochodzi do wielu zmian, które mają przygotować go na wydanie na świat maluszka. Przyszłe mamy szczególną uwagę przykładają więc do właściwej i zbilansowanej diety, a także starannie komponują swoje posiłki. Niemniej jednak nie da się przewidzieć ruchów drobnoustrojów, które wykorzystują każda, nawet najmniejszą okazję by przeniknąć do organizmu. Popularną chorobą w ciąży stała się więc toksoplazmoza. Co warto o niej wiedzieć?

Toksoplazmoza w ciąży

Wbrew pozorom toksoplazmoza niezwykle często dotyka przyszłe mamy i ma bardzo niekorzystny wpływ na ich organizm. Warto podkreślić, że choroba ta zwykle wywołana jest przez pierwotniaka. Toxoplasma gondi, czyli pierwotniak odpowiedzialny za toksoplazmozę jest pasożytem. Warto wiedzieć, że do zakażenia nim płodu może dojść nawet w sytuacji, kiedy przyszła mama nie maiła żadnego kontaktu czy styczności ze wspomnianym już pierwotniakiem. Co więcej, jeśli kobieta już wcześniej przechodziła zakażenie toksoplazmozą, wówczas jej organizm zdążył już wykształcić przeciwciała i przyszła mama zyskuje względną odporność. Warto również podkreślić fakt, że większość ginekologów prowadzących swoje ciężarne pacjentki, niezwykle często zleca badania właśnie w kierunku toksoplazmozy już w 7 lub 8 tygodniu ciąży.

Jak dochodzi do zarażenia toksoplazmozą w ciąży?

Do zakażenia toksoplazmozą w ciąży, dochodzi w dokładnie ten sam sposób, jak w przypadku pań, które w stanie błogosławionym się nie znajdują. Otóż wspomniany już pierwotniak po prostu wnika do organizmu przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że najczęściej pasożytuje on w surowym lub nawet niedogotowanym czy niedosmażonym mięsie. Najczęściej jego obecność wykrywana jest w tatarach, krwistym befsztyku, dojrzewających wędlinach, a nawet i w surowych rybach. Niemniej jednak warto podkreślić, że do zakażenia u przyszłej mamy może również dojść w następie kontaktu glebą, brudną wodą, a także w przypadku spożycia owoców i warzyw uprzednio ich nie myjąc i nie poddając obróbce termicznej. Co więcej, to właśnie w ciąży zakażenie toksoplazmozą może nieść za sobą poważne konsekwencje dla dziecka, które znajduje się w brzuszku.

Jak objawia się toksoplazmoza w ciąży?

Z reguły objawy toksoplazmozy dla wszystkich pacjentów są takie same. W zasadzie można powiedzieć, że zakażenie tym pierwotniakiem nie daje w większości przypadków żadnych objawów. Z tego też powodu jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet w ciąży. U nielicznych, przyszłych mam może jednak pojawić się niewielka gorączka, czy osłabienie organizmu. Występują także objawy grypopodobne, czyli przyszła mama może odczuwać bóle mięśni, a także zauważyć wyraźne powiększenie węzłów chłonnych. Oczywiście niezbędne stają się badania serologiczne, by potwierdzić diagnozę.