Jakie są najciekawsze mity na temat karmienia piersią?

Mity na temat karmienia piersią

Karmienie piersią to bardzo ważny etap dla każdego dziecka i mamy, dlatego warto, aby przebiegał prawidłowo. Mity na temat laktacji to osobny temat. Wiele młodych mam korzysta z niesprawdzonych wskazówek od bliskich, znajomych lub pochodzących z forów internetowych, które nie są prawdą, a czasami mogą utrudnić właściwą produkcję mleka. A więc jakie znamy mity o karmieniu piersią? Sprawdźcie sami!

Picie mleka pobudza laktację, jeżeli masz małe piersi nie będziesz mieć mleka

To mit numer jeden, który krąży w środowisku młodych mam od dawna. Nie istnieją dowody na to, że spożywanie dużej ilości mleka krowiego wzmacnia produkcję mleka, ma to raczej neutralny wpływ na laktację. Nadmierne spożywanie produktów mlecznych może wpływać wręcz niekorzystnie na stan zdrowia. Ważne jest, aby dieta kobiety karmiącej była pełnowartościowa, zawierała dużą ilość witamin i mikroelementów. Warto więc spożywać dużą ilość owoców i warzyw, a także pełnoziarnistych zbóż. Niezbędne są również ryby, tłoczone na zimno oleje roślinne i orzechy zawierające wysoką ilość kwasów tłuszczowych, które powinny znajdować się w mleku mamy. Są one niezbędne do rozwoju mózgu dziecka oraz prawidłowej pracy układu nerwowego. Nieprawdą jest także, że ilość pokarmu warunkuje wielkość piersi. Za produkcję mleka w organizmie kobiety odpowiada tkanka gruczołowa. To właśnie ona zapewnia odpowiednią zawartość mleka. Tkanka tłuszczowa, której większą ilość posiadają mamy o dużym biuście nie ma więc wpływu na laktację, dlatego jest to mit. Odpowiednią ilość mleka może więc mieć zarówno kobieta o małych jak i dużych piersiach.

Laktacja jest naturalną antykoncepcją. Piersi mogą się przeziębić i nie będziesz mieć mleka

Według badań karmienie piersią obniża ilość hormonów zapewniających płodność. Nie można jednak traktować laktacji jako pewnej antykoncepcji. Można stosować ją jako naturalny sposób zapobiegania ciąży tylko w przypadku, gdy dziecko ma nie więcej niż pół roku oraz gdy u mamy nie występują miesiączki, ani krwawe wydzieliny z pochwy. Nieprawda jest również, że piersi mogą się przeziębić. W zupełności wystarczy, żeby strój był odpowiedni do pory roku oraz wystarczająco ciepły wobec potrzeb kobiety. Nie ma możliwości, aby pod wpływem niskiej temperatury lub przeziębienia w piersiach pojawił się stan zapalny i niedobór mleka.

Za każdym razem przed karmieniem dziecka niezbędne jest mycie piersi.

Odciąganie pokarmu laktatorem jest konieczne, gdy dziecko nie zje wszystkiego

Przed przystawieniem dziecka do piersi wystarczy normalna higiena ciała. Zbytnie mycie może wręcz zaszkodzić mamie i dziecku. Nie tylko zaburza ono rozwój korzystnej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym dziecka, ale również może powodować nieprzyjemne podrażnienia w okolicy brodawek, które mogą powodować ból i utrudniać pobieranie pokarmu przez dziecko. Mitem jest również, że należy odciągać mleko laktatorem, gdy dziecko nie zje wszystkiego z piersi. Dziecko zjada wyłącznie tyle mleka ile potrzebuje. Zbędne odciąganie pokarmu działa niekorzystnie, ponieważ może prowadzić do powstawania nadmiernej laktacji oraz bólu i obrzmienia piersi. Warto karmić dziecko na żądanie, wtedy kiedy maluch domaga się jedzenia.

 

Poznaj także nasze pozostałe porady

 

Melasma co to jest i jak ją leczyć? 

Strach przed porodem, jak sobie z nim poradzić?